środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Czy to już koniec problemów z Kartą Miejską? Dlaczego prezydent nie zareagował wcześniej?

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od wielu dni możemy zaobserwować przed Punktami Obsługi Podróżnego ogromne kolejki. Wszystko przez to, że 30 września skończyła się ważność Rzeszowskich Kart Miejskich, uprawniających do bezpłatnych przejazdów dla rzeszowskich uczniów do 21. roku życia.

  Kiedy końcem września zjechali do Rzeszowa studenci, oni również ustawili się w kilkugodzinnych kolejkach po bilety. Mamy zatem kumulację.

  Chcąc przedłużyć uprawnienie, trzeba osobiście to zrobić w jednym z Punktów Obsługi Podróżnego ZTM. W tym roku wyłączona została możliwość wykonania usługi przez internet, choć rok temu właśnie taką formę załatwienia sprawy można było wykonać.

  Nie wiemy dlaczego również w tym roku nie można by było przesłać skanów wymaganych przez ZTM dokumentów do urzędu i załatwić przedłużenie ważności Rzeszowskich Kart Miejskich, uprawniających do bezpłatnych przejazdów dla rzeszowskich uczniów, którzy nie ukończyli 21. roku życia?

  Stoją rodzice, stoją ich pociechy, bo często ich opiekunowie nie mają z kim zostawić młodszych uczniów. Często muszą brać urlopy, bo nie mogą „urwać się” z pracy na kilka godzin.

  Wczoraj między godziną 14.00 a 15.00 mieliśmy okazję naocznie przekonać się o trudnej sytuacji klientów ZTM przed Punktem Obsługi Podróżnego w CH Plaza Rzeszów przy al. Rejtana oraz w Punkcie Obsługi Podróżnego przy pl. Lisa Kuli 20.

  Dopiero w środę o godzinie 14.55 na oficjalnym profilu Konrada Fijołka Prezydenta Rzeszowa na Facebooku pojawiła się decyzja o przedłużeniu ważności Rzeszowskich Kart Miejskich do końca października. Odbyło się to jednak po interwencji radnych miasta Prawa i Sprawiedliwości. Pytamy, dlaczego Pan Prezydent i Urząd Miasta wcześniej nie zareagował na to, co dzieje się przed POP-ami?

  Z oficjalnego profilu prezydenta na FB możemy się dowiedzieć, że w ostatnich dniach przebywał w Stanach Zjednoczonych na spotkaniu z Polonią i uczestniczył w paradzie Pułaskiego. Ale przecież jego zastępcy zostali w urzędzie!

  W środę do redakcji Kuriera Rzeszowskiego o godzinie 14.00 wpłynął komunikat prasowy Klubu Radnych „Prawa i Sprawiedliwości” ws. ważności Rzeszowskiej Karty Miejskiej w zakresie bezpłatnych przejazdów dla rzeszowskich uczniów. W komunikacie napisano:

  „Marcin Fijołek w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Rzeszowa złożył do prezydenta miasta interpelację ws możliwości wydłużenia do dnia 31 października ważności Rzeszowskiej Karty Miejskiej w zakresie bezpłatnych przejazdów dla rzeszowskich uczniów. Inicjatywa radnych PiS jest odpowiedzią na długie kolejki, które w ostatnich dniach ustawiają się przed Punktami Obsługi Podróżnych ZTM.

  Uważamy, że istniejącą sytuację można było przewidzieć i podjąć działania zapobiegawcze, które pozwoliłby uniknąć tak długiego czasu oczekiwania na wydłużenie ważności karty miejskiej. Dzisiaj oprócz postulatu wydłużenia ważności bezpłatnych przejazdów dla uczniów do końca października zwracamy się do prezydenta również o uruchomienia dodatkowych punktów obsługi oraz wydłużenia czasu pracy punktów już istniejących. Za konieczne należy również uznać zapewnienie możliwości wydłużania ważności Rzeszowskiej Karty Miejskiej drogą internetową

  – wskazuje Marcin Fijołek.

  Jak dodaje radny Grzegorz Koryl, godziny funkcjonowania większości obecnie działających punktów ZTM nie odpowiadają obecnej sytuacji.

  Było jasne, że pod koniec obowiązywania ważności darmowych przejazdów na karcie miejskiej dla uczniów, tysiące rodziców będzie chciało tą ważność przedłużyć. ZTM powinien takie sytuację przewidywać i zapewnić właściwą obsługę w tym zakresie we wszystkich istniejących w mieście punktach obsługi mieszkańców oraz przeprowadzić odpowiednią kampanie informacyjną, która mogłaby skutecznie dotrzeć do tysięcy rodziców i uczniów

  – podkreśla radny.

  A oto, co napisał Prezydent Rzeszowa na swoim oficjalnym profilu na Facebooku:

  Po interwencji radnych PiS i decyzji prezydenta Konrada Fijołka wczoraj na stronie ZTM pojawiła się informacja następującej treści:

  „Szanowni Mieszkańcy,

  Chcemy przeprosić Państwa, za zaistniałą sytuację, za to że przedłużenie ważności karty miejskiej i skorzystanie z bezpłatnych przejazdów dla rzeszowskich uczniów wiąże się dla Państwa z kłopotami i długim oczekiwaniem w kolejkach.

  Staramy się obsłużyć Państwa jak najsprawniej. Wszystkie stanowiska w Punktach Obsługi Podróżnego ZTM w Rzeszowie przez cały miesiąc wrzesień jak i obecnie są czynne, ponadto do Punktów Obsługi Podróżnego oddelegowani zostali dodatkowi pracownicy.”

  Dalej przedstawiono szczegóły decyzji prezydenta i możliwości zakupu biletów ZTM w Rzeszowie oraz wydłużenia do końca października obsługi podróżnych w trzech punktach, z których korzysta największa liczba mieszkańców. Punkty Obsługi Podróżnego w galerii Nowy Świat i Plaza będą czynne od poniedziałku do soboty od godziny 10:00 do 20:00, natomiast w punkcie na Dworcu Lokalnym przy ul. Towarnickiego 7, od poniedziałku do piątku od 8:00 do 21:00.

  Na końcu informacji ZTM obiecuje, że pracuje nad poprawą tej sytuacji.

  Równocześnie prowadzimy prace zmierzające do przystosowania organizacji oraz systemów informatycznych, tak aby w kolejnych latach uniknąć powtórzenia tegorocznych problemów.

  Wszyscy liczymy, że Stolica Innowacji, nie będzie stolicą innowacji tylko z nazwy i od następnego roku będziemy mogli przedłużyć przez internet ważność kart miejskich uprawniających do bezpłatnych przejazdów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com