środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Prace nad muralem upamiętniającym porucznika Franciszka Majewskiego zbliżają się ku końcowi

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Przy muralu upamiętniającym por. Franciszka Majewskiego w Tarnawce, kończą się prace wykończeniowe. Porucznik Majewski w 2007 roku decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego został awansowany do stopnia porucznika.

  Artysta z Sanoka, Arkadiusz Andrejkow wykonuje mural upamiętniający por. Franciszka Majewskiego zamordowanego przez sowietów w Zbrodni Katyńskiej.

  Dzisiaj pracę wizytowali dr hab. Dariusz Iwaneczko dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie oraz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa dr Piotr Szopa.

  Franciszek Majewski w 1936 r. przyjechał do Tarnawki, gdzie został kierownikiem miejscowej szkoły. Tą funkcję pełnił do wybuchu II wojny światowej. Był żonaty z Marią z domu Kubat. Urodził im się syn Ryszard. W księgach kościoła parafialnego w pobliskim Husowie pod datą 10 kwietnia 1939 r. jest zapis o chrzcie chłopca urodzonego trzy dni wcześniej.

  Ostatnia pewna informacja o Franciszku Majewskim to fakt zmobilizowania go jako podoficera rezerwy do wojska 29 sierpnia 1939 r. przebył szlak bojowy i ze swoimi towarzyszami broni trafił do obozu jenieckiego w Kozielsku. Nikt z nich zapewne nie przewidywał, że wiosną 1940 r. najwyższe władze sowieckie zdecydują o eliminacji elity polskiej, uznanej za wrogów ludu. Kierownik szkoły w Tarnawce najprawdopodobniej zginął 2 lub3 kwietnia 1940 r. w lesie katyńskim zamordowany strzałem w tył głowy. Jego nazwisko znalazło się na opublikowanej przez Niemców w 1943 r. liście ofiar zbrodni katyńskiej. Tabliczka poświęcona pamięci Franciszka Majewskiego jest umieszczona w katedrze polowej Wojska Polskiego i w kościele parafialnym w Tarnawce.

  fot. Arkadiusz Andrejkow
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com