wtorek, 5 grudnia, 2023
+

  Ruszyła kampania mająca na celu zwiększać świadomość społeczną profilaktyki i chorób wątroby

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Choroby wątroby są obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, wyprzedzając tym samym bardziej znane schorzenia, takie jak rak piersi czy rak szyjki macicy. Szacuje się, że w Polsce na przewlekłe choroby wątroby choruje 308-422 tys. osób, natomiast każdego roku z ich powodu umiera ok 6-7 tys. osób.

  Najczęstszymi przyczynami marskości wątroby są spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby oraz konsekwencje wirusowych zapaleń wątroby.

  Bez wątroby nasz organizm nie może funkcjonować, wątrobę mamy tylko jedną!

  Gdy choruje, wymaga konsultacji lekarskiej, badań i profesjonalnego leczenia.

  Często ludzie podejmują też samodzielne próby leczenia chorób wątroby suplementami, ziołami i preparatami z apteki. Takie samoleczenie może ukryć objawy poważnej choroby, co prowadzi do jej cichego rozwoju i uszkodzenia organu. Choroby wątroby da się leczyć, ale musi robić to lekarz!

  Rozpoczęta kampania edukacyjna „Weź wątrobę do lekarza” skupia się na chorobach wątroby i ich profilaktyce. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej w obszarze zdrowia i hepatologii oraz konieczności leczenia chorób wątroby u lekarza. Kampania podkreśla, że problemy z wątrobą wymagają konsultacji lekarskiej, badań oraz dopasowanej do potrzeb pacjenta terapii i nie mogą być leczone na własną rękę suplementami diety czy preparatami z apteki. Ma również uświadomić korelację między nadwagą i otyłością a chorobami wątroby. Projekt został objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. Organizatorem kampanii jest firma Bausch Health Poland.

  Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie kampanii: www.watrobaulekarza.pl

  Pamiętaj!

  • Wątroba jest jedynym organem w ludzkim ciele, który potrafi się samodzielnie regenerować.
  • Wątroba jest nieunerwiona i nie boli.
  • Wątroba pełni ponad 500 funkcji, m.in. wytwarza żółć, metabolizuje leki, rozkłada alkohol, bierze udział w reakcjach immunologicznych, reguluje temperaturę ciała.
  • Istnieje ponad 100 znanych chorób wątroby, tylko jedna z nich jest bezpośrednio powodowana przez alkohol.
  • Niealkoholowa lub inaczej metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby – związana z otyłością, nadwagą, często również brakiem aktywności fizycznej i złym odżywianiem – jest jedną z najczęściej występujących chorób wątroby.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com