czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Rzeszowski strażak oburzony wczorajszym przemówieniem Ewy Leniart, o co chodzi?

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj wojewoda Ewa Leniart spotkała się z władzami miasta oraz przedstawicielami PSP i OSP w Rzeszowie. Jej przemówienie podczas spotkania nie pozostało bez reakcji.

  W spotkaniu z Wojewodą uczestniczyli również p.o Prezydenta Marek Bajdak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Baran oraz Prezes Zarządu Miejskich Ochotniczych Straży Pożarnych Andrzej Jordanek. Głównym tematem była potrzeba zaangażowania konkretnych środków finansowych na wsparcie rzeszowskich jednostek.

  Wojewoda zwróciła uwagę na konieczność pozyskania środków z Funduszu Sprawiedliwości, budżetu MSWiA, lokalnego samorządu i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, tak aby zapewnić strażakom niezbędny sprzęt.

  Jak większość druhów z gminy Rzeszów i nie tylko wiem, że dziś miało miejsce wystąpienie jednego z kandydatów na stanowisko prezydenta-Pani Wojewody Ewy Leniart pod siedzibą jednej z Osp z gminy Rzeszów …Ubolewam nad tym że zarząd tej jednostki tydzień temu podał zapotrzebowanie na sprzęt, który w kwocie 1.200.000 mamy pozyskać z Ministerstwa Sprawiedliwości za sprawą innego kandydata-Pana Marcina Warchoła.

  – napisał na swoim profilu oburzony Zenon Pitera.

  Jak piszę druh od początku uczestniczył w tworzeniu projektu o dofinansowanie rzeszowskich jednostek Straży Pożarnej. Sam jeździł do Ministerstwa i poprosił o pomoc Ministra Marcina Warchoła.

  Byłem w stałym kontakcie z Ministrem, z Wydziałem Pozyskiwania Środków w gminie Rzeszów oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego w osobie Pani Danuty która po godzinach pracy zostawała żeby przygotować wniosek od strony formalnej. W wolnym czasie z komendantem gminnym zbierałem z jednostek listy zapotrzebowania w sprzęt.

  – czytamy w poście.

  Wniosek do zatwierdzenia i podpisania przez skarbnika i komisarza Rzeszowa został złożony w urzędzie 1 marca i po podpisaniu miał zostać wysłany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Tym większe oburzenie i zaskoczenie wywołał fakt, że wniosek nie został jednak wysłany, a we wczorajszym przemówieniu Ewa Leniart przedstawiła identyczny projekt.

  źródło: PUW

  Kolejnym ważnym źródłem finasowania jest oczywiście Fundusz Sprawiedliwości, który leży w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości. Fundusz ten daje możliwość wsparcia osobom poszkodowanym  m.in. w wypadkach.

  – mówiła wczoraj Ewa Leniart.

  Pan Zenon przypomina jednak, że jednostki OSP z gminy Rzeszów i nie tylko z terenów Rzeszowa otrzymały już wsparcie w postaci pomp, ubrań specjalnych czy nawet dotacji do samochodów lekkich z Ministerstwa Sprawiedliwości, właśnie za sprawą ministra Warchoła.

  To właśnie o 2 w nocy podczas działań przy terenach zalewowych ten sam człowiek jako jedyny z wyższego szczebla politycznego zadzwonił i spytał czy nie potrzebujemy niezbędnego wsparcia w sprzęt, który później jednostki otrzymały w formie dotacji.

  – wspomina telefon od Marcina Warchoła druh.

  Zauważony został również fakt, że Wojewoda podkreślała potrzebę pozyskania środków na zakup wozu strażackiego dla OSP Dębie. Warto podkreślić, że miejscowość Dębie, to wieś w województwie opolskim.

  W spotkaniu był poruszany temat zakupu wozu strażackiego, nie dla Osp Rzeszów-Dębina tylko dla Osp Dębie. Gdzie by ta jednostka nie miała swojej siedziby to serdecznie gratuluję nowego wozu.

  – napisał prześmiewczo Zenon Pitera.

  Poszkodowana prowadzonymi przez Ewę Leniart działaniami została także jednostka OSP Rzeszów – Słocina, której kwestii nie poruszono podczas konferencji, mimo zabezpieczonych środków w budżecie miasta.

  Tegoroczny budżet Rzeszowa po stronie wydatków na OSP zamyka się kwotą 2,2 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł to wydatki inwestycyjne, przeznaczone głównie na budowę strażnicy na Wilkowyi

  – powiedział pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak.

  Post rzeszowskiego druha: https://www.facebook.com/zenon.pitera/posts/3742695885777701

  źródło: FB Zenon Pitera

  Redakcja Kuriera Rzeszowskiego w poniedziałek prześle odpowiednie pytania prasowe, aby ustalić jak jest naprawdę. Do sprawy wrócimy w przyszłym tygodniu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com