niedziela, 23 czerwca, 2024
+

  Czy prawybory opozycji będą równe, powszechne i ogólnodostępne? Kto może zagłosować, a kto nie?

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj pod rzeszowskim Ratuszem odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział Obywatele RP i przedstawiciele KOD. Tematem był Rzeszowski Manifest Prawyborczy.

  Na wstępie nawiązano do obserwowanych w ostatnim czasie działań mających na celu wyłonienie kandydata, bądź kandydatów opozycji na urząd prezydenta miasta.

  Obserwujemy dość żenujący spektakl w którym liderzy i lokalni działacze partyjni, co chwilę obiecują, że już wkrótce poznamy kandydatów. Ci zaś pojawiają się i znikają jak z kalejdoskopie. Przedstawiciele ugrupowań nie potrafią wyłonić wspólnej kandydatury, a nawet ich własnego kandydata.

  – słyszymy na wstępie.

  Dariusz Bobak wyjaśnia, że sondaże pokazują, iż tylko jeden kandydat w opozycji do kandydatów ugrupowań niedemokratycznych ma szanse na zwycięstwo w wyborach. Stąd pomysł, aby wyłonić jednego, wspólnego kandydata demokratycznych ugrupować opozycyjnych poprzez powszechne prawybory, w których udział wezmą mieszkańcy miasta.

  Chcemy aby wszyscy kandydaci, którym bliskie są wartości demokratyczne dobrowolnie poddali się ocenie mieszkańców, żeby wybrali jednego z nich, a pozostali dobrowolnie zrzekną się starania o urząd.

  – mówi Dariusz Bobak.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Aktywiści napisali manifest, który odczytała podczas spotkania Lidia Górska.

  My, mieszkanki i mieszkańcy Rzeszowa chcemy miasta przyjaznego. Miasta zielonego. Miasta czystego. Chcemy, by Rzeszów był domem dla każdej i dla każdego, niezależnie od wieku, płci, koloru skóry, narodowości, poglądów czy orientacji seksualnej. My, mieszkanki i mieszkańcy Rzeszowa, chcemy mieć wpływ na to, kto w naszym imieniu będzie tym miastem zarządzał. Nie chcemy, by władzę sprawowali przedstawiciele opcji politycznych które, niekiedy od wielu lat, depczą w Polsce prawa człowieka, dla których sposobem sprawowania władzy jest bezprawie.

  – brzmi wstęp.

  Od kandydatów oczekiwane są następujące deklaracje: 

  • Zwiększenie udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem, poprzez organizację paneli obywatelskich w kluczowych dla miasta sprawach oraz przez zwiększenie kompetencji Rad Osiedli. 
  • Podjęcie zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości środowiska.
  • Ochrona ładu przestrzennego, poprzez uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego i skutecznego wprowadzenia w życie przepisów tak zwanej ustawy krajobrazowej.
  • Integracja wszystkich form transportu miejskiego i aglomeracyjnego.
  • Zwiększenia budżetu na kulturę oddolną oraz ułatwienia dostępu do niej zarówno jej odbiorcom, jak i twórcom. 
  • Działanie w kierunku zapewnienia praw reprodukcyjnych poprzez wprowadzenie miejskiego programu zapłodnienia in vitro oraz zwiększenie liczby żłobków. 
  • Działanie w kierunku stworzenia miasta przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami. 
  • Działanie na rzecz ochrony zabytków, w tym Pomnika Czynu Rewolucyjnego.
  • Zwiększenie środków miejskich na zajęcia pozalekcyjne w szkołach oraz dążenie do zapewnienia etatu psychologa w każdej szkole. 
  • Poszanowanie praw wszystkich mieszkańców miasta, także mniejszości.

  Całą treść manifestu, pod którym zbierane są podpisy mieszkańców można przeczytać pod linkiem: https://www.petycjeonline.com/rzeszowski_manifest_prawyborczy

  fot. Kurier Rzeszowski

  Obywatele na rzecz prawyborów prezydenckich w Rzeszowie „Nasz Rzeszów”: Dariusz Bobak, Lidia Górska, Krzysztof Jasiński, Bogna Kuśnierz, Sławomir Nosal, Patrycja Pawlak-Kamińska, Marta Połtowicz-Bobak.

  Inicjatywę wspierają następujące osoby i instytucje: dr hab. Piotr Berdowski, Grażyna Bochenek, Krystyna Lenkowska, Arkadiusz Marczyński, dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, dr Urszula Stępień, Jerzy Żygadło – Rzeszoznawcy, Komitet Obrony Demokracji Region Podkarpacie, Marsz Równości w Rzeszowie, Obywatele RPRebelianty Podkarpackie i Uwaga Tu Obywatele.

  Podczas konferencji głos zabrał także lider KOD-u Mariusz Szewczyk, który stwierdził, że idea prawyborów jest dobra, jednak w obliczu panujących warunków jest na nią już zbyt mało czasu. W związku z tym przedstawiciele KOD-u postulują, aby organizacje wystawiające swoich kandydatów, w miarę szybko wyłoniły wspólnego kandydata.

  Tylko tak wyłoniony kandydat będzie miał realne szanse wygrania z przeciwnikami pochodzącymi ze strony rządowej.

  – mówił Mariusz Szewczyk.

  fot. Kurier Rzeszowski

  To oświadczenie wywołało ogromne zdziwienie wśród pozostałych uczestników.

  Podkreślę, że ośmielę się mieć inne zdanie i jestem zaskoczony tym oświadczeniem, ono nie było z nami uzgadniane. Chciałabym podkreślić, że partie polityczne dogadują się już od miesiąca i widzimy jakie są tego efekty.

  – skomentował Dariusz Bobak.

  Czy prawybory opozycji będą jednak równe, powszechne i ogólnodostępne? Kto może zagłosować, a kto nie? Kto ma w nich prawa wyborcze, a kto nie i kto o tym zadecyduje?

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com