1,2 C
Rzeszów
sobota, 3 grudnia, 2022
+

  Premier podpisał rozporządzenie o przedterminowych wyborach

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, które opublikowano w Dzienniku Ustaw. Wyznacza ono datę przedterminowych wyborów w Rzeszowie.

  Termin przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa wyznaczono na niedzielę – 9 maja. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7 – 21.

  Do rozporządzenia dołączono kalendarz wyborczy określający dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych. Zgodnie z nim w dniu wejścia w życie rozporządzenia należy podać do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia Wojewody, rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie przedterminowych wyborów prezydenta miasta Rzeszowa w województwie podkarpackim.

  Według kalendarzu do 31 marca należy zgłosić komisarzowi wyborczemu kandydatów na członków miejskiej komisji wyborczej, aby dzień później komisja mogła zostać powołana.

  Kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa należy zgłosić do miejskiej komisji wyborczej do 16 kwietnia (do godz. 24).

  Natomiast do 21 kwietnia można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych i składać przez pełnomocników komitetów wyborczych wniosków o przydział nieodpłatnego czasu antenowego w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych. Tego dnia zostaną podane do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacje o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika.

  Do 26 kwietnia zostanie podane do publicznej wiadomości, w drodze rozplakatowania, obwieszczenie miejskiej komisji wyborczej o zarejestrowanych kandydatach na prezydenta miasta, na którym są umieszczone, w kolejności alfabetycznej nazwisk: nazwiska, imiona, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, nazwa komitetu zgłaszającego kandydata oraz nazwa partii politycznej, do której należy kandydat, oraz treść oświadczeń lustracyjnych stwierdzających fakt pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi, – zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

  Do 30 kwietnia należy złożyć wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

  Do 4 maja wyborcy mogą składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze miasta i zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

  W dniu 7 maja o godz. 24 zakończy się kampania wyborcza.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com