19,6 C
Rzeszów
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
+

  Pełniący obowiązki prezydenta Marek Bajdak spotkał się z architektami

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  P.o. prezydenta miasta Rzeszowa Marek Bajdak spotkał się dziś w ratuszu z przedstawicielami Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie oraz Podkarpacką Okręgową Izbą Architektów. Tematem spotkania było określenie problemów przestrzennych Rzeszowa oraz możliwości procedur, które pozwoliłyby ulepszyć ład przestrzenny miasta.

  – Zaproponowaliśmy, aby władze miasta w większym stopniu wsłuchiwały się w opinie społeczne, w tym w głos ekspercki środowiska architektów. Ważne dla poprawy polityki przestrzennej jest również zwiększenie dostępu mieszkańców do informacji dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Zwróciliśmy się też o nadanie komisji MKUA roli nie tylko formalnej wymaganej ustawą, ale roli rzeczywistego ciała doradczego prezydenta

  – mówił po spotkaniu arch. Piotr Rzeźwicki, prezes rzeszowskiego oddziału SARP.

  Obie strony zgodziły się, że przydatne byłoby powołanie funkcji Architekta Miasta. Jego kompetencje polegałyby na opracowaniu głównych zasad i celów polityki  przestrzennej miasta. Następnie na ustalaniu obszarów miasta wymagających pilnego przygotowania planów miejscowych, proponowaniu powstania ważnych obiektów publicznych, inicjowaniu konkursów architektonicznych, oraz procedowaniu projektów decyzji o warunkach zabudowy dotyczących szczególnie wrażliwych przestrzeni miasta.

  W dyskusji podkreślono, iż funkcja z takimi uprawnieniami doskonale sprawdza się w wielu miastach Polski. Architekt Miasta przez swoje wrażliwe, merytoryczne ale jednocześnie niezależne spojrzenie jest w stanie kierunkować i korygować codzienną i z natury formalistyczną pracę miejskiej administracji budowlanej.

  – Obecnie jako odpowiedzialny za prace Urzędu Miasta uważam za niezbędne, aby niezwłocznie przystąpić do procedury powołania Architekta Miasta, którego zadaniem byłoby także przedstawić działania naprawcze

  – mówił prezydent Marek Bajdak.

  Prezydent wraz z przedstawicielami architektów uzgodnił powołanie zespołu, który szczegółowo określiłby zadania, kompetencje i miejsce Architekta Miasta w strukturze urzędu. Strony jako najlepszą metodę obsadzenia tego stanowiska wskazały organizację szerokiego konkursu.

  Architekci poruszyli również problematykę obecnie prowadzonych prac planistycznych w mieście. Podkreślili potrzebę uchwalenia planu miejscowego w rejonie Kopca Konfederatów oraz wyrazili troskę o przyszłość również doskonale zaprojektowanego planu „Temida” przy ul. Dołowej, gdzie miały znaleźć lokalizację siedziby obu sądów – rejonowego i okręgowego. Przedstawili także mniej przychylną opinię dotyczącą planu miejscowego przy al. Witosa i ul. Wyspiańskiego w sąsiedztwie stadionu Resovii.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -