piątek, 26 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Władze Boguchwały dosadnie o planach poszerzenia granic Rzeszowa

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Mieszkańcy Gminy Boguchwała odnoszą się negatywnie wobec planów przyłączenia Racławówki Doły do Rzeszowa. Wiesław Kąkol – burmistrz Boguchwały traktuje to jako atak na suwerenność gminy.

    Władze podrzeszowskiej Gminy wystosowały list do prezydenta Miasta Rzeszowa, w którym wyrażają stanowczy sprzeciw wobec zamiarów przyłączenia Racławówki Doły do Rzeszowa. W odpowiedzi planują włączenie w granice Miasta Boguchwała Racławówki i Kielanówki. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Boguchwale zostanie przedyskutowana uchwała dotycząca przyszłej zmiany terytorialnej.

    Racławówka i Kielanówka to sołectwa, które są istotne pod względem finansowym oraz inwestycyjnym w kontekście całej Gminy. W roku 2018 w ramach konsultacji społecznych ponad 90% mieszkańców Racławówki było przeciwnych przyłączeniu tej części Gminy Boguchwała do Rzeszowa. Tego typu działaniom Rzeszowa sprzeciwia się również Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, która w ostatniej decyzji z kwietnia 2020 r. wyraziła zdecydowany sprzeciw.

    Jesteśmy świadkami kolejnej próby kradzieży części terenów należących do Gminy Boguchwała. Nie zgadzamy się na jakiekolwiek działania mające na celu osłabienie naszej społeczności. Jedyną szansę na ochronę naszych interesów i stabilnej sytuacji finansowej widzimy w projekcie przyłączenia Racławówki i Kielanówki do miasta Boguchwała. W ten sposób zabezpieczymy się przed utratą potencjału inwestycyjnego oraz zagwarantujemy dalszy, zrównoważony rozwój całej Gminy. Taki pomysł został już wstępnie przedyskutowany z radnymi Rady Miejskiej i z radami sołeckimi Racławówki oraz Kielanówki.  W wyniku tego działania sołectwa te, staną się osiedlami miasta Boguchwała. Status miasta pozwoli mieszkańcom korzystać z dodatkowych przywilejów. Przede wszystkim, wiąże się z tym możliwość odrolnienia gruntów, dzięki czemu znaczenie wzrośnie ich użyteczność i wartość. Włączenie tych terenów w granice Miasta Boguchwała pozwoli także  w sposób trwały uchronić całą Gminę przed ekspansją Rzeszowa. Mieszkańcy osiedli Racławówka i Kielanówka będą mogli spokojnie i bezpiecznie żyć, ponieważ Gmina Boguchwała zapewni im wykonanie miejscowych planów zagospodarowania, zabezpieczających tym samym przed chaosem urbanistycznym i dziką deweloperką. Fundusze sołeckie zostaną zamienione na fundusze osiedlowe. Osiedla będą nadal miały swoich przedstawicieli w Radzie Miejskiej. Pojawią się też dodatkowe inwestycje, w tym nowe połączenia drogowe wewnątrz miasta oraz rozwój infrastruktury szkolno-sportowej i rekreacyjnej.

    – mówił burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol.

    Mieszkańców niepokoi również możliwość pojawienia się na terenach Racławówki i Kielanówki wysokiej zabudowy mieszkalno-handlowej, która mogłaby kolidować z obecną zabudową.

    Przyłączenie terenów Boguchwały do Rzeszowa nie tylko przeniesie całą administrację dla ich mieszkańców do Stolicy Podkarpacia utrudniając załatwienie nawet podstawowych spraw, ale też pozbawi przedstawicielstwa tych terenów w przyszłej Radzie Miasta. Po włączeniu sołectw w bezpośrednie granice Boguchwały, Gmina tak jak dotychczas będzie miała pełną kontrolę nad potencjalnymi inwestycjami. Daje to gwarancję, że ład przestrzenny zostanie zachowany

    – mówił Krzysztof Lassota, Sekretarz Gminy Boguchwała.

    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany granic administracyjnych Boguchwały ma nastąpić na najbliższej sesji rady miejskiej. W ramach dalszych prac odbędą się konsultacje społeczne z mieszkańcami. W przypadku Racławówki włączenie sołectwa w bezpośrednie granice Boguchwały miałoby także swój historyczny charakter – miejscowość w latach 1934-1954 oraz 1973-1976 była siedzibą Gminy Boguchwała.

    Jak wynika z wypowiedzi Macieja Chłodnickiego – rzecznika prezydenta Rzeszowa, który wypowiedział się w dzisiejszym artykule dla Gazety Wyborczej, mieszkańcy Zwięczycy są zadowoleni z przyłączenia do Rzeszowa. Dowodzą tego badań naukowców. Ponadto włodarze Rzeszowa chcieliby przyłączyć jedynie część Racławówki, której mieszkańcy piszą do prezydenta i od 10 lat dopominają się przyłączenia do miasta. Maciej Chłodnicki zapewnia, że utrata tego fragmentu nie przyczyni się do straty inwestycyjnej gminy. Jako przykład rzecznik prasowy podaje Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, jako przykład odpowiedzialnej współpracy miasta z gminami.

    W ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego Rzeszów podejmuje wspólną realizację inwestycji w nowej perspektywie finansowej od 2012 roku aż z 11 gminami.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com