6,3 C
Rzeszów
czwartek, 21 stycznia, 2021

Rusza Rzeszów Carpathia Festiwal 2021. Jacek Cygan gościem honorowym

Rozpoczyna się XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Wykonawcy autorskich piosenek z całego świata mają szansę zdobyć zaproszenie na wielki finał 20-22...
+

  Konferencja online ,,Jakość życia na nowych osiedlach w Rzeszowie”

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  5 listopada o godzinie 11:00 odbyła się konferencja online pod nazwą ,,Jakość życia na nowych osiedlach w Rzeszowie”. Zostały na niej zaprezentowane wyniki badań socjologów z Instytutu Nauk Socjologicznych UR pt. ,,Jakość i warunki życia na osiedlach włączonych do Rzeszowa po 2006 r. – perspektywa mieszkańców przeprowadzonych w ramach Rzeszowskiej Diagnozy Społecznej”.

  W konferencji wzięli udział: sekretarz miasta Rzeszowa, który reprezentował prezydenta Tadeusza Ferenca – Marcin Stopa, przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr Krzysztof Piróg i dr Hubert Kotarski z Instytutu Nauk Socjologicznych UR oraz zaproszone media.

  Marcin Stopa na samym początku spotkania podkreślił ogromną rolę współpracy prezydenta z rzeszowskimi uczelniami i zaznaczył, że przynosi to wymierne korzyści, z których mogą czerpać także mieszkańcy Rzeszowa. Współpraca z Uniwersytetem Rzeszowskim została nawiązana w ramach przedsięwzięcia Urban Lab.

  ,,Dzisiejsza konferencja pokaże, że to, co robi Instytut Socjologii może pomagać nam w sprawnym zarządzaniu miastem, a państwu, czyli mieszkańcom i mediom, znaleźć odpowiedzi na bardzo ważne pytania, które z kolei przełożą się na podejmowane decyzje i podejmowane przedsięwzięcia”

  – mówił sekretarz miasta.

  Rozwój Rzeszowa był początkowo bardzo problematyczny, ponieważ brakowało terenów inwestycyjnych. Powierzchnia miasta wynosiła zaledwie ok. 54 km2. Dopiero od 2006 roku zaczęto stopniowo przyłączać nowe tereny i obecnie nadal w tej kwestii są prowadzone rozmowy prezydenta z rządem. Marcin Stopa zaznaczył jak istotna dla włodarzy Rzeszowa jest kwestia potrzeb mieszkańców nowych osiedli, które niedawno zostały przyłączone do miasta, dotyczących m.in. osiedlowych miejsc edukacji czy rozrywki.

  Dr. Krzysztof Piróg i dr. Hubert Kotarski zaprezentowali wyniki badań za pomocą prezentacji multimedialnej.

  Badania zrealizowano na reprezentatywnej próbie 664 dorosłych mieszkańców osiedli: Słocina, Zwięczyca, Budziwój, Przybyszówka, Biała, Załęże, Miłocin. Próba została wylosowana z bazy ewidencji ludności udostępnionej przez Urząd Miasta Rzeszowa. Zastosowano dobór losowy systematyczny z ukrytym podziałem na warstwy (warstwowano ze względu na osiedle, płeć i wiek). Dane zostały zebrane techniką PAPI przez studentów II roku socjologii UR w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019. Studenci uczestniczyli także w procesie opracowania kwestionariusza do badań. Proces zbierania danych był poddawany bieżącej kontroli zgodnie ze standardami prowadzenia badań socjologicznych.

  Przedstawione badania ukazały m.in., że zdecydowana większość mieszkańców nowych osiedli po 2006 roku pochodzi z innego osiedla w Rzeszowie (ok. 55%), 19% pochodzi z miejscowości, bądź gminy sąsiadującej z Rzeszowem, zaś prawie 17% z innej miejscowości na terenie województwa podkarpackiego. Najwięcej osób przeprowadziło się na osiedle Nowe Miasto i osiedle Baranówka. Spośród powodów zmiany miejsca swojego zamieszkania mieszkańcy podawali najczęściej możliwość kupienia nowego domu / mieszkania, dostępność terenów budowlanych i bezpieczną, spokojną, cichą okolicę.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Prawie 43% ludzi zdecydowanie odczuwałoby żal przed wyprowadzką z zamieszkałego osiedla, zaś 54% badanych z pewnością w ciągu trzech lat nie rozważa opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Ponad 75% mieszkańców wyraża zadowolenie z faktu, że ich osiedle zostało włączone do Rzeszowa, ponadto uważa, iż wywołało to korzystne zmiany w miejscu ich zamieszkania.

  Według badań mieszkańcom rzeszowskich osiedli najbardziej brakuje przychodni lekarza rodzinnego lub lekarzy w przychodni, basenów, ścieżek rowerowych oraz częściej kursujących autobusów miejskich.

  Sekretarz miasta oznajmił, że prezydent Tadeusz Ferenc jest zaciekawiony jeszcze bardziej pogłębionymi badaniami w tej kwestii, ponieważ będzie mógł bardziej efektywnie pomagać mieszkańcom rzeszowskich osiedli.

  ,,Będziemy przystępować do kolejnych badań, które, jest szansa, że pozwolą nam uzyskać jeszcze większą efektywność i dużo większe liczebności wypełnianych ankiet”

  – mówił dr Krzysztof Piróg.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -