czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Policja i STORAT – podpisano nowe porozumienie.

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Policja współpracuje ze Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami od 2003 roku. STORAT udziela wsparcia Podkarpackiej Policji podczas prowadzonych akcji poszukiwawczych. Wspólne działania często kończyły się pomyślnie. Nowe porozumienie zostało podpisane ze względu na zmiany przepisów i procedur.

  Na mocy porozumienia podpisanego Komeda Wojewódzka Policji w Rzeszowie i STORAT rozpoczynają nowy etap współpracy. Poprzednia umowa regulowała zasady współpracy podczas działań poszukiwawczych, które przez lata dobrze się sprawdzały. Ze względu na zmiany w kwestii prawnej treść dokumentu wymagała modyfikacji.

  Nowe porozumienie zostało podpisane 1 października 2020 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podpisy na dokumencie złożyli nadinsp. Henryk Moskwa komendant wojewódzki i Andrzej Nosiadek prezes Stowarzyszenia.

  Porozumienie uwzględnia obecne warunki i regulacje, ale też dotychczasowe doświadczenia. Określa zasady współpracy podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych, wspólnych szkoleń i ćwiczeń oraz wymiany doświadczeń. Konkretyzuje także kwestie organizacyjne i logistyczne.

  Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT działa od 20 lat. Zostało powołane 5 grudnia 1999 r. przez grupę 22 osób zainteresowanych szkoleniem i wykorzystaniem psów w ratownictwie. W chwili obecnej programem szkolenia objęto 20 psów z terenu całej Polski, z których 10 uzyskało licencje uprawniające do wykorzystania ich w akcjach poszukiwawczych. Stowarzyszenie może poszczycić się udziałem w akcjach ratowniczych organizowanych przez Policję, Grupę Bieszczadzką GOPR i Państwową Straż Pożarną. STORAT brał udział m.in. w akcji prowadzonej 20/21.03.2001 r. Po pięciu godzinach pracy z psem Stowarzyszenie odnalazło zwłoki trzyletniego dziecka poszukiwanego przez półtorej doby przez: Policję, Straż Pożarną, Straż Graniczną , Służbę Leśną i osoby cywilne. Praca zespołu ratowniczego STORAT (4 osoby i pies) okazała się bardziej skuteczna niż poszukiwania prowadzone przez przeszło 100 osób. Od tego momentu Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie i Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie nawiązały z zespołem STORAT stały kontakt w celu włączania zespołów ratowniczych do akcji. Więcej o działalności Stowarzyszenia można przeczytać na stronie www.storat.pl

  Jedną z akcji prowadzonych wspólnie przez policję i STORAT, która zakończyła się sukcesem było odnalezienie 75-letniego mieszkańca Rzeszowa w styczniu tego roku. Mężczyzna został odnaleziony żywy i przekazany pod opiekę załodze pogotowia ratunkowego, która przewiozła go do szpitala.

  źródło: https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/aktualnosci/100104,Policja-STORAT-Jest-nowe-porozumienie-o-wspolpracy.html
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com