piątek, 1 marca, 2024
+

  Mieszkańcy wygrali! Nie będzie spalarni w Przewrotnem!

  Polecamy

  Karol Rębisz
  Karol Rębisz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Liczne petycje, protesty i wnioski poskutkowały! W Przewrotnem została zawieszona budowa spalarni śmieci medycznych.

  Jak czytamy w oficjalnym komunikacie wystosowanym przez zarząd SARIA Polska:

  „[…]w obliczu prowadzonego ostatnio dialogu społecznego z władzami i mieszkańcami gminy Głogów Małopolski Zarząd SARIA Polska podjął decyzję o zawieszeniu realizacji projektu”

  Wczoraj, jeden z mieszkańców gminy podzielił się pismem, jakie otrzymał od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

  Kolejne pismo z WIOŚ. Czytamy w nim m.in:👉 "….nie mniej jednak potwierdziły występowanie w dniu pomiarów…

  Opublikowany przez Przewrotne Czwartek, 24 września 2020

  O planach budowy spalarni w Przewrotnem pisaliśmy na łamach Kuriera Rzeszowskiego kilkukrotnie. Pisaliśmy o wnioskach, które wysyłali mieszkańcy do WIOŚ w Rzeszowie. Relacjonowaliśmy protest, jaki w sierpniu tego roku zorganizowali mieszkańcy przed głogowskim ratuszem.

  Fot. Kurier Rzeszowski – Tomasz Skoczylas – Rozwój Głogowa Mieszkańcy.

  Saria sp. z o.o. od lat prowadzi na granicy Przewrotnego i Stykowa prowadzi działalność polegającą na przetwórstwie odpadów poubojowych – odzysku odpadowej tkanki zwierzęcej, na podstawie pozwolenia zintegrowanego wydanego przez Starostę Rzeszowskiego. Sam fakt istnienia tego typu działalności budzi już konsternację, ze względu na obrzydliwy fetor, zwłaszcza w lecie. Z końcem marca br. do Urzędu Gminy Głogów Małopolski wpłynął wniosek Sari w przedmiocie rozbudowy istniejącej działalności o blok (spalarnię) odpadów medycznych, pod nazwą: “„Rozbudowa istniejącego zakładu Saria sp. z o.o. w zakresie związanym z budową instalacji do termicznego przekształcania odpadów – linia ITPO II, której celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w Przewrotnem – Gmina Głogów Młp.”. Wniosek złożony przez firmę Saria sp. z o.o. mówił, że spalarnia miałaby przetwarzać rocznie 15 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych np. medycznych i innych.

  Projekt budowy został wstrzymany do odwołania.

  O sukces w sprawie spalarni zapytaliśmy Tomasza Skoczylasa – koordynatora Rozwoju Głogowa.

  – To nie jest sukces Rozwoju Głogowa, lecz pracy zespołowej mieszkańców i przyjaciół z zewnątrz. To im serdecznie gratuluję trudu i poświecenia. To wspaniali ludzie. Ale to nie oznacza też końca sprawy. Burmistrz i Rada do końca września obiecali przystąpić do uchwalenia planu zagospodarowania. Jest to potrzebne by temat nie wrócił jak bumerang. Gdy plan zostanie uchwalony my dalej z mieszkańcami działamy w sprawie smrodu. Nie odpuścimy!

  Komentarz redaktora naczelnego Kuriera Rzeszowskiego Krzysztofa Mosiężnego: Informacja ta nie zamyka sprawy w Gminie Głogów Małopolski. Mieszkańcy nie będą spać spokojnie do czasu, gdy uchwalony zostanie miejscowy plan zagospodarowania. Społeczność Przewrotnego liczy na wywiązanie się Burmistrza i Rady Miejskiej ze składanych obietnic. Będziemy się nadal bacznie przyglądać tej sprawie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com