19 C
Rzeszów
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
+

  Przewrotne. Protestują przeciwko spalarni odpadów medycznych

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Prawie 600 podpisów zebrali mieszkańcy Przewrotnego pod pismem wyrażającym sprzeciw wobec planów budowy spalarni odpadów medycznych w ich miejscowości.

  Screen strony internetowej Zakładu Przetwórstwa Saria Polska sp. z o.o w Przewrotnem

  Saria sp. z o.o. od lat prowadzi na granicy Przewrotnego i Stykowa prowadzi działalność polegającą na przetwórstwie odpadów poubojowych – odzysku odpadowej tkanki zwierzęcej, na podstawie pozwolenia zintegrowanego wydanego przez Starostę Rzeszowskiego. Sam fakt istnienia tego typu działalności budzi już konsternację, ze względu na obrzydliwy fetor, zwłaszcza w lecie. Z końcem marca br. do Urzędu Gminy Głogów Małopolski wpłynął wniosek Sari w przedmiocie rozbudowy istniejącej działalności o blok (spalarnię) odpadów medycznych, pod nazwą: “„Rozbudowa istniejącego zakładu Saria sp. z o.o. w zakresie związanym z budową instalacji do termicznego przekształcania odpadów – linia ITPO II, której celem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w Przewrotnem – Gmina Głogów Młp.”. Wniosek złożony przez firmę Saria sp. z o.o.  mówi, że spalarnia miałaby przetwarzać rocznie 15 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych np. medycznych i innych.

  Mieszkańcy Przewrotnego i pobliskiej miejscowości (Stykowa) swój sprzeciw wyrażali pod petycją, którą skierowali do gminy. Wcześniej, bo końcem maja br., w samym Przewrotnem negatywną opinię w przedmiotowej sprawie wydała Rada Sołecka.

  Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj na swoim prywatnym blogu napisał: “Wniosek zawierał braki i firma została wezwana do jego uzupełnienia. Gmina proceduje wniosek tak samo jak w przypadku wszystkich innych podmiotów gospodarczych planujących duże inwestycje.”.

  Odpowiedź WIOŚ na 17 skarg mieszkańców Przewrotnego wobec spalarni Sari w Przewrotnem

  Mieszkańcy zaczęli także składać pisemne wnioski do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Zarzucają firmie Saria, że nie przestrzega przepisów w zakresie prowadzonej działalności. Z naszych informacji wynika, że takich skarg do WIOŚ wpłynęło kilkanaście, a sam urząd, w czwartek 18.06., rozpoczął kontrolę w spalarni w Przewrotnym.

  Burmistrz Baj w swoim tekście na prywatnym blogu pisze: “Jestem przeciwny budowie spalarni na terenie naszej gminy. Zależy mi na tym, aby gmina Głogów Małopolski była czysta i bezpieczna.” i jak uzupełnia “Niestety, mimo wielokrotnych zapewnień i nawet realizowanych inwestycji, firma Saria do tej pory nie poradziła sobie z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z zakładu w Przewrotem, który to zapach jest zmorą mieszkańców znacznej części gminy.”
  Procedowanie wniosku rozpocznie się po uzupełnieniu braków formalnych przez inwestora. Decyzję w tym przedmiocie muszą wydać także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska czy Marszałek Województwa Podkarpackiego, który wydaje pozwolenia na na przetwarzanie i składowanie odpadów.

  Niestety Przewrotne to nie pierwsza miejscowość w Polsce, która walczy z podobnymi problemami. Ciągle nie przyjęto ustawy antyodorowej, nie uchwala się miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Być może takie rozwiązania pozwoliłyby uniknąć przytaczanych problemów? To pytanie retoryczne.

  Na efekty postępowania administracyjnego, które rozstrzygnie zakres złożonego wniosku, musimy jeszcze poczekać.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -