środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Czy takie parkowanie jest fair?

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  W obecnych czasach większość ludzi jest ciągle w biegu i wszystko chciałaby mieć „na już” i „pod nosem”. Niestety w tym pędzie bardzo wielu z nas, skupiając się na własnych potrzebach nie widzi, że obok są inni.

  Kiedy dwa lata temu zainteresowałem się tym tematem nie myślałem, że jest on aż tak poważny i że takie nieprawidłowe parkowanie tak wielu osobom utrudnia funkcjonowanie w mieście.

  Na początku było spojrzenie „zwykłego” przechodnia i to już było przerażające, ale kiedy do tego dodałem perspektywę rodziców z dziećmi, osób starszych, czy z niepełnosprawnościami, to dość mocno mnie to przeraziło. Dziś jednak chyba bardziej przeraża mnie znieczulica sporej części społeczeństwa i jedna z częstszych odpowiedzi jaka pada, gdy zwraca się uwagę na nieprawidłowe parkowanie – komu to przeszkadza. Stąd też wzięła się nazwa tej kampanii społecznej, którą zasugerował jeden z inicjatorów Ruchu Społecznego – Marcin.

  ul. Bardowskiego

  W trakcie wielu spotkań i rozmów zaczęło się okazywać, że ten temat jest w Rzeszowie dość poważny, a równocześnie spychany na „boczny tor”. Niestety trochę za przyzwoleniem społecznym – no bo przecież gdzieś kierowcy muszą parkować.

  Czy jednak z tym brakiem miejsc parkingowych jest naprawdę tak źle? Okazuje się, że w ostatnim okresie w czasie lockdownu, kiedy ruch na mieście był praktycznie zerowy, to w niektórych miejscach jak zwykle stały źle zaparkowane samochody. Tylko dlaczego? Przecież miejsc było sporo – nawet strefa płatnego parkowania nie obowiązywała.

  ul. Langiewicza

  Niestety tutaj chodzi o naszą mentalność. Czasami trzeba zaparkować gdzieś i zapłacić, albo z bezpłatnego parkingu przejść te kilkaset metrów, czy kilometr. Przecież to dodatkowe kilka minut, a czasami nawet z dziesięć. No to co – ja tutaj tylko na chwilkę sobie przystanę. Tylko ta chwilka często to jest dwadzieścia minut, czy nawet i więcej, a w tym czasie ludzie muszą obchodzić samochód ulicą i narażać się na niebezpieczeństwo.

  ul. Fredry

  Wracając do tej naszej wygody, to na różnych grupach często pojawiają się zdjęcia, gdzie czasami samochód stoi prawie w drzwiach sklepu, pomimo tego że są wolne miejsca na parkingu, no ale przecież trzeba przejść te 50, a może nawet 100 metrów. Niestety bardzo często niektórzy parkują całkowicie bezmyślnie, tak jakby nie znali przepisów, albo jakby prawo jazdy wygrali w chipsach. Często np. dziwią się, że na chodniku trzeba zostawić 1,5 m dla pieszych, a niektórzy nawet twierdzą, że przecież się pieszy zmieści – zostawiając ok 40, 50 cm chodnika.

  ul. Śniadeckich

  Aby rozwiązać trochę problemów z parkowaniem i barierami dla pieszych w czerwcu odbywają się Konsultacje Społeczne w temacie pieszych w mieście. Konsultacje mają formułę on-line, a swoje wnioski można zgłaszać pod adresem www.konsultacje.dlaciebie.in

  Do Konsultacji zaproszone zostały Organizacje Pozarządowe, które aktywnie działają w Rzeszowie w obszarze osób niepełnosprawnych, a które bardzo chętnie przyłączyły się do Konsultacji.
  Poparcie dla Konsultacji wyraziły:
  – Fundacja ASYK,
  – Fundacja POTRAFIĘ POMÓC o. Rzeszów,
  – Podkarpackie Stowarzyszenie Głuchych,
  – Fundacja Szansa dla Niewidomych.

  Informacje o Konsultacjach znajdują się również na stronie Urzędu Miasta.

  W lipcu Konsultacje będą kontynuowane w innym temacie.

  Patronatem Medialnym Konsultacje objął Kurier Rzeszowski oraz Portal Rampa.

  Tekst – Waldemar Ruszel,
  Dziennikarz Obywatelski, pomysłodawca i Koordynator Konsultacji Społecznych

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com