wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Międzynarodowe Centrum Integracji FENIKS w Rzeszowie już działa.

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Rzeszowie właśnie zainaugurowano Międzynarodowe Centrum Integracji FENIKS. Lokalizacja to ul. 3 Maja 13. Projekt ten to rezultat wspólnej inicjatywy Konrada Fijołka, który jest prezydentem Rzeszowa, oraz firmy Phoenix Contact.

  Dziś mamy ważny dzień dla tych, którzy społecznie, w organizacjach pozarządowych,
  działają na rzecz mieszkańców. Działają w różnych dziedzinach – od kultury, przez sport po
  politykę społeczną czy inicjatywy związane z zielenią. Stworzyliśmy specjalne miejsce –
  Wasze centrum To centrum jest kolejnym elementem infrastruktury miejskiej dla tych, którzy na co dzień służą innym. Chcemy, aby było ono współzarządzane przez organizacje pozarządowe, aby tutaj właśnie realizowane były wasze pomysły. Dziś Rzeszów jest miastem wielonarodowym. Mamy u nas zarówno uchodźców zza wschodniej granicy, gdzie trwa teraz wojna, mamy także żołnierzy z wielu krajów świata. Oprócz naszych lokalnych NGO są w Rzeszowie także te międzynarodowe. I to właśnie FENIKS będzie miejscem spotkań i działań dla tych osób, z różnych krajów świata

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Na parterze kamienicy przy ul. 3 Maja 13 w Rzeszowie powstało Międzynarodowe Centrum Integracji FENIKS. To inicjatywa, w którą zaangażowana jest firma Phoenix Contact oraz władze miasta. Pracownicy tej firmy, która ma swoją fabrykę w stolicy Podkarpacia oraz centralę w Niemczech, od samego początku konfliktu na Ukrainie aktywnie pomagali uchodźcom. Chcieli jednakże stworzyć projekt, który nie tylko oferuje doraźną pomoc, lecz także będzie służył ludziom przez długie lata.

  W trakcie dyskusji między kierownictwem Phoenix Contact a prezydentem miasta narodził się pomysł utworzenia centrum integracji w Rzeszowie. Propozycja ta została przedstawiona zarządowi i właścicielowi firmy Phoenix Contact podczas wizyty prezydenta Fijołka w Niemczech. Decyzje o finansowym wsparciu tego przedsięwzięcia zostały podjęte wówczas, a firma zadeklarowała prawie 1,2 mln zł na ten cel. Konrad Fijołek, dziękując firmie Phoenix Contact i jej zespołowi, podkreślił ogromne znaczenie ich wsparcia.

  W Centrum FENIKS będą organizowane różnorodne wydarzenia, takie jak szkolenia, warsztaty, seminaria oraz spotkania dotyczące literatury, kina, teatru, warsztaty kulinarne oraz konferencje o charakterze społecznym i gospodarczym. Andrzej Burnat, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa, podkreślił, że celem działania będzie wzajemna integracja i zbliżenie kultur oraz integracja środowiska NGO. Centrum będzie również oferować zajęcia dla dzieci i młodzieży, takie jak warsztaty z nauki języka, poradnictwo psychologiczne oraz zajęcia ruchowe. W uroczystości otwarcia w środę wzięli udział przedstawiciele firmy Phoenix Contact oraz organizacji pozarządowych, w tym UNHCR i Core Seana Penna.

  Przed trzema laty spotkałam się w Urban Labie z Konradem Fijołkiem. Nie był jeszcze wtedy jeszcze prezydentem Rzeszowa. Rozmawialiśmy o jego dziecku, bo tak można nazwać Urban Lab – miejsce, które wymyślił i stworzył. Już wtedy usłyszałam od Konrada, że chciałby spełnić także inne swoje marzenie – stworzyć przestrzeń dla spotkań organizacji pozarządowych. Dzisiaj, uczestnicząc w uroczystym otwarciu Międzynarodowego Centrum FENIKS mogę powiedzieć, że marzenia się spełniają – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Mam dziś dla organizacji pozarządowych także kolejną dobrą wiadomość jeszcze w kwietniu ogłoszony zostanie dla nich konkurs, w którym do rozdysponowania będzie milion zł

  Teresa Kubas – Hul, wojewoda Podkarpacki

  Remont i wyposażenie MCI FENIKS zostało sfinansowane ze środków zewnętrznych
  pozyskanych z:

  • Firmy PHOENIX CONTACT – 1 179 250,00 zł
  • UNHCR –172 762,58 zł
  • Fundacja CORE –104 880,50 zł
  • Łączna wartość przedsięwzięcia to: 1 456 892 zł
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com