sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Debata o programie wsparcia terenów przygranicznych na spotkaniu wojewody podkarpackiej z samorządami

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul omawiała z przedstawicielami samorządów z Podkarpacia kwestie związane z wdrożeniem nowego programu wsparcia terenów przygranicznych.

  Spotkanie konsultacyjne było sposobnością do dyskusji na temat zasad programu oraz spraw związanych z warunkami koniecznymi do spełnienia przez zadania kwalifikujące się do wsparcia. Dodatkowo, umożliwiło wyjaśnienie wszelkich wątpliwości jednostek samorządu terytorialnego.

  Pod koniec marca Rada Ministrów przyjęła długoterminowy „Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”, opracowany przez ekspertów i urzędników Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Ci specjaliści przeprowadzili szereg konsultacji z samorządami, które miały miejsce w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie i Olsztynie.

  Celem programu jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz rozwój społeczno-gospodarczy obszarów, które szczególnie ucierpiały z powodu agresji Rosji na Ukrainę oraz kryzysu na granicy polsko-rosyjskiej i polsko-białoruskiej. Obszar działania programu obejmuje cztery województwa: podkarpackie, podlaskie, lubelskie oraz warmińsko-mazurskie.

  Wykonawcami programu są minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego oraz wojewodowie: lubelski, podkarpacki, podlaski i warmińsko-mazurski. Jak podkreśliła wojewoda Teresa Kubas-Hul, w najbliższym czasie zostanie podana informacji o tym, kiedy rozpocznie się nabór.

  Program składa się z czterech podstawowych działań objętych wsparciem. Są to:

  1. poprawa infrastruktury drogowej oraz infrastruktury towarzyszącej i poprawa bezpieczeństwa drogowego;
  2. rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury dla ochrony środowiska naturalnego; 
  3. stworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki;
  4. poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.

  Program obejmie pas 21 przygranicznych powiatów oraz wchodzących w ich skład gmin, a także cztery miasta na prawach powiatu, leżące w bliskiej odległości od granicy. W województwie podkarpackim będą to powiaty bieszczadzki, jarosławski, lubaczowski i przemyski, oraz miasto Przemyśl.

  W dzisiejszym spotkaniu konsultacyjnym z udziałem przedstawicieli samorządów uczestniczyli także I wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Tomasz Cyran oraz dyrektor Biura Wojewody Podkarpackiego Jerzy Tabin.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com