wtorek, 28 maja, 2024
spot_img
+

  „Rzecz o aniołach” czyli wystawa obrazów Marii Monikowskiej-Tabisz, w BWA cały czas dostępna do oglądania!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Maria Monikowska-Tabisz, wybitna malarka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, świętuje jubileusz 50-lecia swojej twórczości artystycznej. Z tej okazji prezentuje swoją najnowszą wystawę, zatytułowaną „Rzecz o Aniołach”, która stanowi kwintesencję jej pasji i głębokiej więzi z tematyką sakralną. Wystawa jest dostępna do oglądania od 26 kwietnia do 19 maja 2024 roku, w godzinach od 12 do 20, od wtorku do niedzieli w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

  Początki twórczej drogi Marii Monikowskiej-Tabisz sięgają Częstochowy, gdzie się urodziła, a następnie kontynuowała swoje studia na wrocławskiej ASP. Od lat związana z Rzeszowem, artystka odznacza się nie tylko bogatym dorobkiem artystycznym, ale także zaangażowaniem w działalność społeczną i kulturalną, w tym aktywne uczestnictwo w Związku Polskich Artystów Plastyków.

  Wystawa „Rzecz o Aniołach” to nie tylko retrospektywa 50 lat pracy artystycznej, ale przede wszystkim hołd złożony tematyce aniołów, która towarzyszyła Monikowskiej-Tabisz przez całe życie artystyczne i duchowe. Anioły, będące istotami nadprzyrodzonymi, pełnią w jej twórczości rolę pośredników między niebem a ziemią, co znajduje wyraz w jej malarskich wizjach.

  Od momentu debiutu artystka konsekwentnie eksploruje tematykę biblijną, tworząc cykle malarskie interpretujące teksty Starego i Nowego Testamentu. Prace takie jak „Apokalipsa”, „Księga Psalmów”, „Droga Krzyżowa” czy „Mądrość Syracha” stanowią niezwykłe świadectwo głębokiej duchowości i refleksji artystki nad treściami biblijnymi.

  Wśród prezentowanych prac znajduje się zarówno tradycyjne malarstwo, jak i grafika komputerowa, co świadczy o wszechstronności i nowatorskim podejściu artystki do tworzenia. Techniki, którymi posługuje się Monikowska-Tabisz, obejmują m.in. akryl i grafikę komputerową.

  Przez pół wieku swojej pracy artystycznej Maria Monikowska-Tabisz brała udział w blisko 150 wystawach ogólnopolskich i okręgowych, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych, prezentując swoje prace nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej dzieła znajdują się w wielu renomowanych kolekcjach prywatnych, muzealnych oraz w zbiorach Kościoła Katolickiego w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych.

  Maria Monikowska-Tabisz w swojej twórczości nie tylko odzwierciedla głęboką duchowość i refleksję nad treściami biblijnymi, ale także inspiruje innych do poszukiwania piękna i sensu w sztuce. Jej obrazy to nie tylko nośniki przekazu religijnego, ale także zaproszenie do kontemplacji i refleksji nad kondycją ludzką.

  Wystawa „Rzecz o Aniołach” Marii Monikowskiej-Tabisz to niezwykłe wydarzenie w polskim świecie sztuki sakralnej, które celebruje 50-lecie pracy artystycznej i kontynuuje tradycję malarskiego przekazu biblijnego. Zapraszamy wszystkich do odkrycia niezwykłego świata aniołów w twórczości tej wybitnej artystki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com