wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Powstał album, z okazji stulecia istnienia Orkiestry Dętej z Dylągówki. Zespół ten może się pochwalić długoletnią historią!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Orkiestra Dęta z Dylągówki to nie tylko zespół muzyczny, to symbol wielowiekowej tradycji i pasji, która od blisko stu lat rozbrzmiewa w sercach mieszkańców gminy Hyżne. Jej historia sięga roku 1923, kiedy to młodzi ludzie z determinacją i zaangażowaniem zakupili pierwsze instrumenty, rozpoczynając niezwykłą podróż przez dziesięciolecia muzyki i kultury.

  Od tamtej pory Orkiestra nie tylko uświetniała ważne wydarzenia społeczne i religijne, ale także przyczyniała się do rozwoju lokalnej społeczności, budując prestiż gminy i reprezentując ją zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym poziomie. Jej repertuar ewoluował wraz z upływem lat, od prostych pieśni kościelnych po wielowarstwowe aranżacje muzyki klasycznej i rozrywkowej.

  Wyróżnieniem dla Orkiestry było także nadanie odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co stanowiło uznanie dla jej wkładu w dziedzictwo kulturalne kraju. Jednak największym osiągnięciem jest niezmienna pasja i zaangażowanie wszystkich członków, zarówno tych najstarszych, jak i najmłodszych, którzy tworzą niepowtarzalny duch tej wyjątkowej Orkiestry.

  Publikacja „100 LAT ORKIESTRY DĘTEJ Z DYLĄGÓWKI 1923-2023” stanowi hołd dla tych, którzy przez lata oddawali swoje serca i talenty na rzecz wspólnego dziedzictwa muzycznego. To również dowód na to, że prawdziwa sztuka przetrwa próbę czasu i inspiruje kolejne pokolenia do kontynuowania tej pięknej tradycji.

  Wydawcą publikacji jest Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, a autorką Anna Lorenz-Filip – dyrektor GOKU. Przy opracowaniu tekstu korzystano m.in. z życiorysu Eugeniusza Rokity  pt. „Muzykancki żywioł” z 2003 r.; pracy licencjackiej Damiana Tadli pt. „Historia i działalność Orkiestry Dętej z Dylągówki w latach 1923-2013” oraz konsultacji i wywiadów z wieloletnimi członkami Orkiestry: Edwardem Ślempem, Januszem Kurpytą i Władysławem Majchrowskim. Fotografie wykorzystane w albumie pochodzą z prywatnych zbiorów: Sławomira Wróbla, Łukasza Wróbla, Pawła Rożka, Edwarda Ślempa, Krzysztofa Ogorzelca oraz ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury w Hyżnem.

  Dziękujemy Orkiestrze Dętej z Dylągówki za 100 lat niezwykłej działalności, która wpisała się w historię nie tylko lokalnej społeczności, ale także całego kraju, i która nadal rozbrzmiewa z mocą i pięknem, jak w pierwszych dniach jej istnienia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com