wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Za nami „Speed dating” w siedzibie Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Jakie pomysły na sztukę teatralną udało się stworzyć i w jakich parach?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ramach szóstej już edycji Sceny Nowej Dramaturgii, która działa jako platforma przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, na ul. Sokoła odbył się w miniony weekend – 6 i 7 kwietnia tzw. „speed dating”. Co wyniknęło z całej tej akcji?

  Speed dating to przestrzeń do wymiany pomysłów na przygotowanie współczesnej teatralnej sztuki. Projekt, do którego trwał jakiś czas temu nabór, który na tę chwilę jest już zamknięty – skupiać miał pisarzy, poetów, dramaturgów, scenarzystów, reporterów związanych z pisaniem dla teatru, reżyserów teatralnych. Co ważne, projekt ten miał charakter ogólnopolski. Do Rzeszowa zjechały się osoby, które przeszły kolejny etap „konkursu” i w ramach Teatralnego Speed Datingu, który jest już za nami, połączeni w pary, a dalej podczas kilkudziesięciu godzin pracy osoby tworzyły wspólnie koncepcje – pomysły na spektakle. 

  Warto również dodać, że przez te sześć lat trwania Sceny Nowej Dramaturgii, przewinęło się naprawdę wiele osób, którzy szczególnie mają talent, zainteresowanie oraz umiejętności do tworzenia sztuki na wysokim poziomie. W ciągu tych wielu lat – tematami, jakie były poruszane w trakcie trwania całego projektu były na przykład krytyka konsumpcjonizmu z perspektywy widelczyka do ciasta, albo męska anoreksja. Pomysłów na stworzenie przedstawienia teatralnego było sporo i za każdym razem były one bardzo kreatywne, nakłaniały do głębszej refleksji, czy też skłaniały do myślenia, zastanowienia się nad ważnymi życiowymi wartościami, problemami współczesnego świata.

  Celem całego projektu jest szukanie tych najlepszych, najciekawszych pomysłów jeśli chodzi o stworzenie spektakli teatralnych. Kuratorami tego przedsięwzięcia jest reżyserka Martyna Łyko, a także Witold Mrożek – krytyk teatralny oraz dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów wzięli udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. W ostatnich latach funkcję tę pełnili Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Grzegorz Niziołek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk czy Weronika Szczawińska.

  A efekty prac twórczych duetów, w ramach tegorocznej edycji Sceny Nowej Dramaturgii można było poznać 7 kwietnia o godz. 16:00 w Szajna Galerii. Bezpłatne wejściówki odebrać można było w kasie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Teatralny Speed Dating zakończył się publicznym ogłoszeniem par reżyser-autor i przedstawieniem nowo powstałych pomysłów realizacyjnych. W kolejnych etapach wybrane teksty będą dyskutowane podczas sesji script doktorskich, a w finale część z nich dostanie szansę na realizację w formie czytania performatywnego, instalacji teatralnej bądź słuchowiska.

  Poznaliśmy już duety dramaturgiczno – reżyserskie 6. edycji 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿𝗮𝗹𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗦𝗽𝗲𝗲𝗱 𝗗𝗮𝘁𝗶𝗻𝗴𝘂, który jest częścią #ScenyNowejDramaturgii Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Przedstawiamy zatem pomysły, które udało się stworzyć i przedyskutować w parach podczas tegorocznego „speed datingu”.

  ▪️Hubert Michalak x Anna Wolszczak (Grub_)

  ▪️Tomasz Jakub Motyka x Maciej Jaszczyński (Najcieplejsza zima naszego życia)

  ▪️Janusz Koryl x Katarzyna Hora (Urodziny)

  ▪️Magdalena Wichrowska x Kalina Jagoda Dębska (Dziewczynex)

  ▪️Sandra Staletowicz x Kamila Straszyńska (Poka poka)

  ▪️Agata Skrzypek x Monika Popiel (Kochanieńka. Xterminate)

  ▪️Kuba Kapral x Łukasz Horbów (…)

  ▪️Michał Szymaniak x Natasza Sołtanowicz (Niewidzialne)

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com