wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Za nami HackCarpathia – konkurs, organizowany przez WSIiZ! Jakie innowacyjne pomysły wygrały?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Czy można stworzyć grę komputerową, która nie tylko zapewni rozrywkę, ale także podniesie świadomość ekologiczną? Czy sztuczna inteligencja może usprawnić procesy na lotniskach, zmniejszając czas oczekiwania i koszty linii lotniczych? A może inteligentne oświetlenie miejskie, które zapala się tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne?

  W Rzeszowie, podczas największego rzeszowskiego hackathonu HackCarpathia, organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, udowodniono, że takie pomysły są nie tylko możliwe, ale także nagradzane.

  W tegorocznej edycji HackCarpathii, trzy najlepsze projekty zostały uhonorowane za ich troskę o zrównoważony rozwój. Całkowita pula nagród dla zwycięzców wyniosła imponującą sumę 15 tysięcy złotych.

  W kategorii gaming, pierwsze miejsce zajęli twórcy projektu „Future of Generations”. Ich gra komputerowa, stworzona przez uczniów szkół średnich z Leżajska i Łańcuta, to nie tylko typowa rozrywka, ale także edukacyjne narzędzie promujące świadome korzystanie z zasobów naturalnych i ochronę środowiska. Gracz musi tak zarządzać miastem, aby zużywać jak najmniej wody czy energii i nie dopuścić do zanieczyszczenia środowiska.

  Nagrodę w kategorii inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego otrzymał zespół „Anonimowi Anabolicy” za projekt „AI X-RAY”. Ich innowacyjne podejście do skanowania bagażu na lotniskach, wykorzystujące sztuczną inteligencję, ma na celu usprawnienie procesu kontroli bezpieczeństwa oraz redukcję czasu oczekiwania pasażerów.

  Dodatkową nagrodę specjalną przyznało Podkarpackie Centrum Innowacji twórcom projektu „LAIght”. Ich inteligentny system oświetlenia miejskiego, który automatycznie dostosowuje się do obecności ludzi, ma na celu zarówno oszczędność energii, jak i poprawę bezpieczeństwa na ulicach.

  Dr Barbara Przywara, Prorektorka WSIiZ ds. Nauczania, podkreśliła, że wybór zwycięzców nie był łatwy, a oceniane były nie tylko same pomysły, ale także ich innowacyjność oraz sposób prezentacji. Dodała również, że jest pod wrażeniem pomysłowości, kompetencji i zapału młodych uczestników.

  Hackathon nie tylko promuje innowacyjność, ale także stanowi doskonałą okazję do integracji świata akademickiego z biznesem. Dr hab. Andrzej Rozmus, Rektor WSIiZ, podkreślił, że udział młodych osób w tego typu wydarzeniach przynosi świeże spojrzenia i oryginalne pomysły, które mogą przyczynić się do rozwoju różnych dziedzin.

  Również Prezes Zarządu PCI, Michał Tabisz, podkreślił ogromny potencjał tkwiący w młodych ludziach z regionu. Wyraził nadzieję, że tegoroczna edycja HackCarpathii będzie tylko początkiem wielu innowacyjnych przedsięwzięć, które przyczynią się do rozwoju Podkarpacia.

  To wydarzenie, które dostarcza nowych pomysłów i rozwiązań, ale także platforma, która umożliwia rozwój umiejętności programistycznych, projektowych i przedsiębiorczych. Zgromadzenie ponad 250 uczestników, ekspertów oraz mentorów, którzy przez 24 godziny pracowali nad ponad 40 innowacyjnymi projektami, to dowód na potencjał kreatywny i zaangażowanie młodych osób z regionu.

  Dr Maciej Ryś, Adiunkt we WSIiZ i pomysłodawca HackCarpathii, zaznaczył, że hackathony są nie tylko sposobem na rozwijanie nowych pomysłów, ale także na integrację społeczności akademickiej i biznesowej. Wartość tych wydarzeń tkwi również w ich otwartym charakterze, który umożliwia współpracę między różnymi dyscyplinami naukowymi oraz przedstawicielami biznesu.

  Zmagania podczas HackCarpathii nie były łatwe, ale atmosfera była pełna kreatywności i współpracy. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy, wyrażali satysfakcję z poziomu prezentowanych projektów oraz z szerokiej gamy pomysłów zgłoszonych do konkursu. Wydarzenie to pokazało, że innowacyjność i talent są obecne w regionie Podkarpacia i warto je wspierać oraz rozwijać.

  Podsumowując, HackCarpathia nie tylko dostarczyła nowych pomysłów i rozwiązań, ale także zainspirowała uczestników do dalszego rozwoju i działania. Jej sukces stanowi zachętę do kontynuowania działań na rzecz promocji innowacyjności oraz integracji społeczności akademickiej i biznesowej w regionie Podkarpacia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com