środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Miasto Mielec pomoże finansowo w budowie drogi lotniskowej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Radni Mielca jednomyślnie zdecydowali o udzieleniu wsparcia finansowego dla samorządu województwa, który będzie odpowiedzialny za realizację północnej obwodnicy Mielca wraz z tzw. drogą lotniskową. W trakcie sesji rady miasta gościł marszałek Władysław Ortyl.

  Marszałek przypomniał plany dotyczące realizacji inwestycji. Samorząd Województwa pozyskał dofinansowanie w wysokości 65 mln zł z budżetu państwa w ramach programu Polski Ład, przeznaczonego na budowę drogi. Otwarcie ofert w ramach przetargu na wykonawcę robót w systemie „zaprojektuj i wybuduj” miało miejsce 17 listopada 2023 roku.

  Ta inwestycja to dla nas kolejne wyzwanie. Samorząd województwa przeprowadził już kilka tego typu działań. To obwodnica wschodnia, wiadukt nad linią L25, modernizacja linii L25, obwodnica zachodnia i nowy most na Wisłoce. Te wszystkie inwestycje są ze sobą komplementarne, podobnie w ten system dróg wpisuje się droga lotniskowa. Dziękuję za dołączenie się do tej inwestycji.

  Władysław Orty, marszałek województwa Podkarpackiego

  Najniższa cenowo oferta złożona w przetargu sprawia, że samorząd województwa musi jeszcze zabezpieczyć środki własne na kwotę około 27,5 mln zł. Termin ewentualnego odwołania od rozstrzygnięcia przetargu upływa 26 lutego. W tego typu inwestycjach samorządy często korzystają z tzw. montaży finansowych, a w przypadku tej inwestycji prezydent Mielca zadeklarował wsparcie w wysokości 10 mln zł.

  Ta droga ma przebieg wojewódzki i charakter wojewódzki, ale głównie będzie służyć Specjalnej Strefie Ekonomicznej i lotnisku czyli miastu Mielec. Dlatego chciałem bardzo podziękować marszałkowi za przygotowanie i realizację tej inwestycji. Dziękuję także panu prezydentowi za otwartość na rozmowy.

  Radosław Swół, radny Mielca

  Za uchwałą głosowało 21 radnych, czyli wszyscy obecni na sali. Samorząd miasta Mielec w 2026 roku przekaże na ten cel 2 mln zł , a w 2027 roku 8 mln zł.

  Realizacja nowej drogi planowana jest do zakończenia w 2027 roku. W obszarze, gdzie ta droga będzie krzyżować się z obwodnicą wschodnią, samorząd województwa przewiduje budowę dużego i bezpiecznego ronda.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com