Politechnika Rzeszowska otrzymała wielozadaniowy śmigłowiec PZL W-3 Sokół od Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. Jest on przeznaczony jako pomoc dydaktyczna do zajęć z konstrukcji i eksploatacji w ramach nowo utworzonej specjalności „śmigłowce” na studiach drugiego stopnia, na kierunku lotnictwo i kosmonautyka.
Śmigłowiec wielozadaniowy W-3 Sokół, będący polską konstrukcją z firmy „PZL Świdnik”, został dostarczony do Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Kierownik katedry, dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz, podkreślił, że głównie będzie on służyć studentom lotnictwa i kosmonautyki, specjalności „śmigłowce” oraz „samoloty i silniki lotnicze”.
Zaawansowana nauka, technologia i umiejętności inżynierskie są kluczowe dla przyszłości polskiego przemysłu. W wielu obszarach współpraca z otoczeniem gospodarczym z przedsiębiorstwami układa się bardzo dobrze. Jesteśmy uczelnią techniczną kształcącą inżynierów, którzy będą później pracować w przedsiębiorstwach różnych branż, w tym lotnictwa. Bardzo nas cieszy, że przedsiębiorstwa dostrzegają swoją rolę już na tym etapie kształcenia. Dzięki takiej współpracy i tego typu darowiznom nasi studenci uzyskują wiedzę, praktyczne umiejętności i kompetencje na najwyższym możliwym poziomie
prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza
Śmigłowiec, pełniący rolę pomocniczą w prowadzeniu zajęć z konstrukcji i eksploatacji, głównie na specjalności „śmigłowce” na studiach drugiego stopnia w lotnictwie i kosmonautyce, został dostarczony w ramach współpracy z firmą „PZL Świdnik”. Specjalność ta, skierowana do absolwentów kierunku lotnictwo i kosmonautyka, obejmuje program opracowany z myślą o potrzebach producentów i obsługujących śmigłowce. Realizowane przedmioty współprowadzą pracownicy Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej oraz specjaliści z przemysłu lotniczego, takich jak „PZL Świdnik” czy PZL Mielec. Studenci mają możliwość odbywania praktyk w renomowanych firmach, np. Leonardo PL, PZL Mielec, Heli-One, co doskonale wpisuje się w potrzeby polskiego przemysłu lotniczego, stanowiąc efektywny przykład współpracy z Politechniką Rzeszowską.
Absolwenci specjalności „śmigłowce” będą wyposażeni w wiedzę dotyczącą środowiska, budowy, konstrukcji, mechaniki lotu, aerodynamiki, technologii produkcji, napraw, eksploatacji śmigłowców oraz związanych z nimi aspektów prawnych. Dzięki temu zdobytemu know-how, będą mogli znaleźć zatrudnienie w przemyśle lotniczym, pełniąc role konstruktorów, technologów, inżynierów wsparcia produkcji czy obsługi technicznej.