wtorek, 27 lutego, 2024
+

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowała realizacje drogowe na Podkarpaciu w 2023 roku

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W bieżącym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skoncentrowała się przede wszystkim na budowie ponad 42 km drogi ekspresowej S19 oraz przygotowaniu do realizacji kolejnych odcinków tej trasy. Ponadto, prowadzono prace przygotowawcze dla ośmiu nowych inwestycji z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, które planuje się zrealizować w najbliższych latach. Obejmuje to także zadania drogowe, mostowe i poprawiające bezpieczeństwo ruchu.

  Województwo podkarpackie może już korzystać z 81,8 km trasy S19, łączącej Lasy Janowskie i Rzeszów Południe, co połączyło stolice podkarpackiego i lubelskiego. Kolejne 72,9 km trasy Via Carpatia są w trakcie realizacji, z czterema odcinkami w budowie i trzema na etapie decyzji ZRID. Ponadto, dwa ostatnie odcinki S19 są na etapie przetargu: Jawornik – Lutcza i Lutcza – Domaradz, o łącznej długości 11,6 km.

  Trwają przygotowania do realizacji drogi S74 na odcinku Opatów – Nisko o długości ok. 73 km. W październiku 2022 r. złożono wniosek o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Decyzja ta będzie kluczowa dla dalszych prac i rozpoczęcia kolejnego etapu, czyli opracowania koncepcji programowej.

  W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych oddział w Rzeszowie przygotowuje osiem nowych inwestycji drogowych w województwie podkarpackim. Obwodnica Sanoka (II etap) znajduje się już w fazie postępowania przetargowego, a dla obwodnic Nowej Dęby, Kolbuszowej, Miejsca Piastowego i Przemyśla trwają prace projektowe. W przypadku obwodnicy Sanoka, przetarg wyłoni wykonawcę na podstawie trzech kryteriów: ceny, przedłużenia okresu gwarancji jakości na różne elementy oraz przedłużenia okresu gwarancji jakości na obiekty mostowe.

  Projektowane są trzy obwodnice w ciągu DK73: Pilzna, Jasła oraz Brzostku i Kołaczyc. W 2022 r. wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tych inwestycji, a prace projektowe nad opracowaniem Koncepcji programowej zostały zakończone. Planowane jest ogłoszenie przetargów na realizację tych inwestycji w systemie Projektuj i buduj w przyszłym roku.

  W mijającym roku kontynuowano mniejsze, ale istotne zadania, takie jak budowa chodników, przebudowa skrzyżowań, remonty mostów i istniejących odcinków dróg. Wartość zrealizowanych zadań wynosiła 29 mln zł. W przyszłym roku planuje się kontynuację i rozszerzenie tych prac, obejmujących m.in. doświetlanie przejść dla pieszych, budowę sygnalizacji świetlnej, remonty mostów i budowę chodników na różnych odcinkach dróg krajowych. Łączna wartość tych działań przekracza 198 mln zł.

  Planowane jest doświetlenie kolejnych 368 przejść dla pieszych na różnych odcinkach dróg krajowych w nadchodzącym roku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com