poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  Betlejemskie światło pokoju zaświeciło w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do siedziby Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Podkarpaccy harcerze przekazali symboliczny ogień bezpiecznie w ręce wojewody Teresy Kubas-Hul.

  Światło Pokoju, które jest corocznie przekazywane w ramach harcerskiej akcji, stanowi symboliczny znak nadziei, pokoju i miłości. W tegorocznej edycji akcji przyświeca hasło „Czyńmy pokój”.

  Harcerze podkreślają, że pokój to nie tylko brak konfliktów zbrojnych, lecz także harmonia wewnętrzna, w której jednostka odnajduje równowagę ze sobą i innymi ludźmi. Głęboka refleksja nad istotą pokoju prowadzi do przemyśleń na temat roli miłości w relacjach międzyludzkich oraz tego, w jaki sposób powinniśmy nią kierować się w codziennym życiu.

  Podczas ceremonii przekazywania symbolicznego płomienia, wojewoda Teresa Kubas-Hul złożyła życzenia zdrowych, spokojnych i pełnych ciepła Świąt Bożego Narodzenia.

  Historia Betlejemskiego Światła Pokoju sięga roku 1986, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano je w Linz, w Austrii, jako element bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcję nazwano „Światło w ciemności”, a rok później patronat nad nią objęli skauci austriaccy.

  Tradycją stało się, że każdego roku wybrane dziecko odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie płomień transportowany jest do Wiednia za pośrednictwem linii lotniczych Austrian Airlines. W Austrii odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień przekazywany jest mieszkańcom miasta oraz przedstawicielom organizacji skautowych z różnych krajów europejskich.

  Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Stało się tradycją, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów, a przekazywanie go odbywa się naprzemiennie raz w Słowacji, raz w Polsce.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com