niedziela, 25 lutego, 2024
+

  Budżet województwa Podkarpackiego na rok 2024 został uchwalony

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na ostatniej sesji sejmiku województwa, która odbyła się 21 grudnia, głównymi tematami dyskusji były budżet województwa na nadchodzący rok oraz rozpoczęcie starań o uznanie Błogosławionej Rodziny Ulmów za patronów regionu.

  Na ostatniej sesji sejmiku województwa Podkarpackiego, radni przyjęli najważniejszy dokument dotyczący finansów regionu na rok 2024 – budżet województwa. Ten obszerny dokument, fundamentalny dla sprawnego funkcjonowania samorządu, zawierał się na imponującej objętości 500 stron, obejmując wszystkie niezbędne załączniki, tabele oraz wymagane materiały informacyjne.

  Dziękuję za pracę nad budżetem i przyjęcie jego projektu, wymagało to od wszystkich zaangażowanych wiele starań i wysiłków, zaco pragnę podziękować.

  Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego

  W planie dochodów województwa przewidywano kwotę 2 miliardów 157,2 miliona złotych, podczas gdy wydatki regionu na kolejny rok miały sięgnąć 2 miliardów 181,7 miliona złotych. Struktura wydatków zakładała, że wydatki bieżące wyniosą 1 miliard 83,5 miliona złotych, co stanowiłoby 49,7% ogólnych wydatków, natomiast wydatki majątkowe, czyli inwestycyjne, miałyby wynieść 1 miliard 98,2 miliona złotych, co stanowiłoby 50,3% całości planowanych wydatków.

  Ważnym elementem budżetu były także inwestycje wieloletnie uwzględnione w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego, na które planowano przeznaczyć kwotę 747,1 miliona złotych, oraz inwestycje jednoroczne, na które przewidziano 351,1 miliona złotych. Przed przyjęciem budżetu, na grudniowej 69. sesji sejmiku VI kadencji, przekazano Betlejemskie Światło Pokoju, które druhowie i druhny z Podkarpackiej Chorągwi ZHP ofiarowali radnym województwa.

  Cieszymy się, że ta inicjatywa znalazła się jako element wieńczący rok, który jako sejmik województwa ogłosiliśmy rokiem Rodziny Ulmów i w którym przeżywaliśmy beatyfikację. Ważne jest to, że ta inicjatywa ma charakter obywatelski. Nasze stanowisko jest realną odpowiedzią na wyzwania dotyczące potrzeby utrwalenia duchowego bogactwa i społecznych konsekwencji związanych z beatyfikacją Rodziny Ulmów.

  Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego

  Podczas obrad sejmiku, pierwszym punktem porządku była kwestia stanowiska w sprawie Patrona Województwa Podkarpackiego. Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej wystąpiła o ustanowienie Błogosławionej Rodziny Ulmów patronami regionu. Ich życie i postawa doskonale wpisywały się w charakter regionu, gdzie większość ludzi jest przywiązana do tradycyjnych wartości, jednocześnie nie rezygnując z pozytywnego postępu. Rosnący kult Błogosławionej Rodziny Ulmów był również widoczny w licznych pielgrzymkach do Markowej, a także w publikacjach i wydarzeniach poświęconych Błogosławionym Samarytanom z Markowej, którym przewodniczą.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com