czwartek, 2 maja, 2024
+

Zwycięstwo i awans Polek do najwyższej dywizji Ligi Narodów

Polska wygrała z Ukrainą 1:0 w piątym meczu grupy C UEFA Ligi Narodów Kobiet dywizji B. Ten wynik oznacza, że biało-czerwone dopięły formalności, wywalczyły awans do dywizji A oraz udział w kolejnej fazie eliminacji mistrzostw Europy 2025, które odbędą się w Szwajcarii.

Początek spotkania był jednoznacznie zdominowany przez reprezentację Polski, która kontrolowała grę, często utrzymywała się przy piłce i zepchnęła rywalki na ich własną połowę, jednak bez większych efektów. Moment przełomowy nadszedł w 10. minucie, gdy Ewelina Kamczyk zagrała precyzyjnie na wolne pole do Adriany Achcińskiej. Zawodniczka FC Koeln pokonała bramkarkę i skierowała piłkę do pustej bramki.

Kilka minut później Ewelina Kamczyk miała kolejną obiecującą sytuację, ale defensywa Ukrainy skutecznie udaremniła jej próbę. Z biegiem czasu coraz więcej akcji tworzyły zawodniczki zza naszej wschodniej granicy, jednak nie były w stanie zagrozić bramce strzeżonej przez Kingę Szemik.

W drugiej połowie Polki ponownie miały przewagę, ale niestety, pomimo kilku dobrych sytuacji, m.in. Sylwia Matysik, Ewa Pajor i Martyna Wiankowska, bramki nie padły. Ukrainki sporadycznie podejmowały kontrataki, jednak nie były one na tyle niebezpieczne, by zagrażać polskiej bramce.

W doliczonym czasie gry Ewa Pajor miała szansę podwyższyć prowadzenie na 2:0, ale trafiła w słupek. Mimo niepokojących prognoz pogody, zapowiadających obfite opady śniegu, mecz zakończył się bez zakłóceń.

Opady śniegu rozpoczęły się dopiero pod koniec spotkania, ale nie miały istotnego wpływu na przebieg meczu.

Zdobyty awans do Ligi A otwiera przed Polską możliwość zbliżenia się do udziału w Euro 2025. Będąc w „elitarnej” dywizji, mają zagwarantowany udział w barażach, a także prawo do walki o bezpośrednią kwalifikację.

Na zakończenie eliminacji, Polki zmierzą się we wtorek o godzinie 19:00 w Sosnowcu z reprezentacją Grecji.

Ukraina – Polska 0:1 (0:1)
    0:1 Adriana Achcińska 10.

Ukraina: 12 Keliushyk – 3 Petryk, 5 Andrukhiv (76 9 Kozlova), 6 Semkiv (61 15 Hiryn), 10 Basanska, 13 Pantsulaya, 14 Shmatko, 17 Apanaschenko, 18 Korsun, 19 Kravchuk (61 20 Hlushchenko), 21 Khimich. Trener Volodymyr Pyatenko.

Polska: 1 Szemik – 4 Woś, 7 Zieniewicz, 6 Matysik, 11 Pawollek, 2 Wiankowska, 23 Achcińska (57 16 Jedlińska), 17 Lefeld (81 10 Wróbel), 14 Grabowska (86 21 Adamek), 20 Kamczyk, 9 Pajor. Trener Nina Patalon.

Sędzia: Ana Maria Terteleac oraz Alexandra Apostu i Roxana Ivanov,