środa, 28 lutego, 2024
+

  Które zawody Polacy uważają za najbardziej przyszłościowe?

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Twórcy platformy CVeasy.pl, we współpracy z agencją Elephate, przeprowadzili analizę postrzegania różnych stanowisk zawodowych przez obywateli Polski. Ankietę wypełniło 586 respondentów z różnych regionów kraju wynik.

  Jak się okazuje, połowa ankietowanych najlepsze perspektywy wróży pracy w IT. W czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów znalazły się również takie zawody jak: inżynier, lekarz, twórca internetowy i prawnik.

  W badaniu wykazano, że dwie trzecie uczestników uważa, że wynagrodzenia na rynku pracy nie są adekwatne do zakresu obowiązków. W szczególności nauczyciele i pracownicy porządkowi zostają uznani za osoby o zbyt niskich zarobkach.

  Największe rozbieżności w odsetku zatrudnionych kobiet i mężczyzn obserwuje się w przypadku polityków, policjantów, specjalistów IT oraz osób na wysokich stanowiskach dyrektorskich i menedżerskich.

  W raporcie podkreślono również, że praca w polityce jest najbardziej opłacalna, lekarze doświadczają największego stresu, umowa o pracę zapewnia największy komfort, a system edukacyjny nie wystarczająco przygotowuje do rozpoczęcia kariery zawodowej.

  Przedstawiając wyniki badania, firma dąży do podkreślenia istotności dopasowania wykonywanej pracy do indywidualnych preferencji i predyspozycji, niezależnie od utartych stereotypów.

  Według ankietowanych, zawody cieszące się największą atrakcyjnością pod względem zarobków i perspektyw zawodowych to informatycy, programiści, dentyści, chirurdzy, adwokaci oraz notariusze. Niemniej jednak, jak wynika z raportu, coraz liczniejsze rozwijające się branże w Polsce oferują różnorodne możliwości dla ambitnych profesjonalistów.

  Wyniki badania dowodzą, że wciąż istnieją wyraźne podziały w postrzeganiu ścieżek zawodowych, które są często określane przez płeć. Często przyjmuje się, że pewne zawody są typowo żeńskie, takie jak pielęgniarka, kosmetyczka i przedszkolanka, podczas gdy inne są uważane za typowo męskie, takie jak górnik, pracownik budowlany i strażak. Zawody uważane za sfeminizowane często wiążą się z rolami, które społeczeństwo stereotypowo przypisuje kobietom, takie jak opieka zdrowotna, pomoc społeczna, troska o wygląd czy edukacja.

  Więcej wniosków z przeprowadzonego badania prezentuje raport dostępny na Cveasy.pl.

  Źródło informacji: CVeasy.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com