czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Skwer imienia wybitnego pilota Krzysztofa Wyskiela na osiedlu Baranówka

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Skwer na rzeszowskim osiedlu Baranówka oficjalnie nosi imię wybitnego pilota i nawigatora – Krzysztofa Wyskiela.

    Uroczystość nadania oficjalnej nazwy Skwer im. Krzysztofa Wyskiela miała miejsce w rejonie ulicy Starzyńskiego, gdzie znajdują się tereny rekreacyjne na osiedlu Baranówka. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy, ponieważ sam Krzysztof Wyskiel mieszkał tuż obok, przy ulicy Mikołajczyka, zaledwie 300 metrów od tego skweru.

    W trakcie ceremonii, Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, podkreśliła znaczenie tego wydarzenia, wspominając swoje studenckie czasy na Politechnice Rzeszowskiej. Dla niej i innych studentów był to moment ogromnej dumy, że Krzysztof również studiował na tej samej uczelni. Był wybitnym pilotem i nawigatorem, który zasłużył na to, by być upamiętnionym.

    Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Krzysztofa Wyskiela przygotował Mateusz Maciejczyk, radny klubu Platformy Obywatelskiej oraz przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. Cieszył się, że na północnym obszarze Rzeszowa wytworzyła się taka silna wspólnota mieszkańców, która nie tylko dba o rozwój osiedla, ale także o zachowanie pamięci o wybitnych postaciach, takich jak Krzysztof Wyskiel.

    Szymon Jakubowski, regionalista, redaktor naczelny czasopisma „Podkarpacka Historia” i jeden z inicjatorów uhonorowania pilota, przytoczył historię i osiągnięcia pilota. Krzysztof Wyskiel był ściśle związany z Aeroklubem Rzeszowskim w czasach jego największej świetności, będąc częścią jego potęgi. Jakubowski przypomniał również innych wybitnych pilotów z tamtych czasów, którzy już zostali upamiętnieni, i wyraził radość, że przyszedł czas na Krzysztofa Wyskiela.

    Wyskiel urodził się w Rzeszowie 22 stycznia 1957 roku. Swą przygodę z lotnictwem zaczynał jako 16-latek w Aeroklubie Rzeszowskim w 1973 r. W 1974 r. zdobył licencję pilota szybowcowego. Pierwszy większy sukces odniósł w 1979 r., gdy w parze ze Zbigniewem Zajdlem zdobył złoty medal w Samolotowych Mistrzostwach Polski Rajdowo-Nawigacyjnych Juniorów w Piotrkowie Trybunalskim.

    W latach 80. zdobywał najwyższe laury w parze z Wacławem Nyczem (W. Nycz-pilot, K. Wyskiel-nawigator). Razem czterokrotnie wywalczyli tytuły mistrzów Polski rajdowo-nawigacyjnych. Krzysztof Wyskiel, uważany za jednego z najlepszych nawigatorów lotniczych w Polsce, wielokrotnie zdobywał medale również w innych prestiżowych imprezach sportowych, m.in. w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych (nieoficjalnych zimowych mistrzostwach Polski).

    W drugiej połowie lat 80. Krzysztof Wyskiel zajął się akrobacją szybowcową. W 1987 roku był członkiem reprezentacji Polski, która zdobyła drużynowo złoty medal II Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Zginął tragicznie 20 sierpnia 1989 r. w czasie Mistrzostw Świata w akrobacji szybowcowej w niemieckiej miejscowości Hockenheim wykonując skomplikowany manewr na wysokości około 300 metrów. Spoczywa na rzeszowskim cmentarzu komunalnym Wilkowyja.

    Upamiętnienie wybitnego pilota to inicjatywa jego rodziny, środowiska regionalistów związanych z „Podkarpacką Historią”, a także m.in. rzeszowskiego fotografa Jerzego Żygadły.  

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com