środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Jak przygotować się do pomalowania mieszkania?

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Masz wrażenie, że wiesz, jak pomalować swoje wnętrze? A może zupełnie nie masz pojęcia o tym procesie?

  Bez względu na twój poziom doświadczenia w malowaniu ścian, jesteśmy przekonani, że remont tym razem będzie przebiegał jak z płatka. Wystarczy, że będziesz się trzymać tych 7 prostych kroków, które z pewnością pomogą Ci uniknąć stresu.

  Na samym początku, zanim zabierzesz się za malowanie, warto zebrać niezbędne narzędzia i materiały. Do malowania może być potrzebne:

  Tektura falista, folia malarska i taśma malarska: Pokryj dokładnie urządzenia, parapety i drzwi folią, a następnie oklej taśmą. Na podłodze rozłóż tekturę falistą. Pamiętaj, aby również zadbać o odpowiednią odzież ochronną, taką jak kombinezon malarski, okulary ochronne i specjalne rękawice.

  Grunt: Przed malowaniem warto gruntować ścianę. Użyj wałka o krótkim włosiu (od 8 do 12 mm) i odpowiedniego rodzaju gruntu. Gruntując, zwracaj uwagę na ewentualne zacieki i usuwaj je na bieżąco za pomocą wałka. Wybierz grunt uniwersalny do ścian suchych lub grunt do ścian wilgotnych, w zależności od pomieszczenia.

  Testy przygotowawcze: Przed malowaniem wykonaj testy, aby sprawdzić, czy ściana wymaga gruntowania. Możesz to zrobić, przesuwając suchą dłoń po ścianie lub przykładając wilgotną gąbkę. Jeśli na dłoni osadza się pigment lub ściana wchłania wodę, będzie potrzebne gruntowanie.

  Przygotowanie powierzchni: Jeśli na gruntowanej ścianie pojawiły się plamy lub zacieki, zanim przystąpisz do malowania, usuń je odpowiednią farbą przeznaczoną do tego celu.

  Mieszanie farby: Przed malowaniem dokładnie wymieszaj farbę. Zaleca się to robić ręcznie za pomocą mieszadła, aby uniknąć powstawania bąbelków powietrza, które mogłyby widoczne być na ścianie.

  Narzędzia malarskie: Do malowania będziesz potrzebować kuwety, wkładów, wałka o krótkim włosiu (8-12 mm) i pędzla. Przed użyciem, zwilż wałek wodą, aby uniknąć nadmiernego wchłaniania farby.

  Malowanie: Zanim nałożysz docelową warstwę farby, pomaluj powierzchnię farbą podkładową, np. lateksową. Maluj pionowe pasy, które lekko na siebie zachodzą. Następnie, po wyschnięciu pierwszej warstwy farby podkładowej, przejdź do malowania farbą docelową. Maluj wałkiem na całej powierzchni ściany, a pędzelkiem zajmij się trudno dostępnymi miejscami. Po zakończeniu pierwszej warstwy farby, poczekaj na jej wyschnięcie, co może zająć do czterech godzin.

  Malowanie sufitu: Zawsze zaczynaj malowanie od sufitu, przygotowując go tak samo, jak ścianę. Aby uzyskać równy przejście między kolorem ściany a sufitem, przyklej pasek taśmy malarskiej. Pomaluj również połączenie ściany z sufitem białą farbą, aby uniknąć podciekania koloru. Następnie pomaluj sufit wybranym kolorem, zamalowując także białą farbę. Po wyschnięciu farby, usuń taśmę i oceniaj efekt.

  Jeśli masz problem z otwieraniem puszek z farbami, warto skorzystać z otwieracza do puszek z farbami, który ułatwi Ci to zadanie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com