piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Wystawa z okazji 30-lecia powstania Republiki Słowacji „Did you know? This is Slovakia” w Urzędzie Wojewódzkim

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w poniedziałek 19 września odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Did you know? This is Slovakia”, przygotowanej z okazji trzydziestolecia powstania Republiki Słowackiej.

  Na wystawie „Did you know? This is Slovakia” możemy odkryć bogactwo słowackiego dziedzictwa, przyrodnicze skarby, popularne destynacje turystyczne, tradycje oraz najnowsze osiągnięcia Republiki Słowackiej, takie jak „latające auto” czy Muzeum Sztuki Współczesnej Danubiana. Ta fascynująca ekspozycja, umiejscowiona w głównym holu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, jest dostępna dla zwiedzających do 3 października.

  W otwarciu wystawy udział wzięli konsul generalna Republiki Słowackiej w Krakowie, Zlata Šipošová, wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Stanisław Kruczek, oraz Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, którzy serdecznie zachęcali do odwiedzenia tej niezwykłej ekspozycji.

  Chcemy w ten szczególny sposób upamiętnić 30. rocznicę powstania Republiki Słowackiej, którą obchodzimy w tym roku. Wystawa ukazuje to, co najstarsze i to,  co najnowocześniejsze. To, co najpiękniejsze i to, co najdziwniejsze. Także to, w czym jesteśmy najlepsi i co nas wyróżnia.

  Zlata Šipošová, konsul generalna Republiki Słowackiej w Krakowie

  Współpraca między Polską a Słowacją rozwija się intensywnie i dynamicznie na różnych poziomach, dzięki czemu kontakty międzyrządowe, parlamentarne i samorządowe stają się coraz silniejsze.

  Niezmiernie istotną rolę w relacjach między Słowacją a Polską odgrywa współpraca transgraniczna. Różnorodne inicjatywy transgraniczne mają istotny wpływ na rozwój społeczności lokalnych i regionów przygranicznych, jednocześnie korzystnie oddziałując na stosunki handlowe oraz rozwijając turystykę. Warto zaznaczyć, że, choć najczęstszymi użytkownikami infrastruktury transportowej na obszarach przygranicznych są mieszkańcy tych rejonów, to budowa i rozwijanie transgranicznych dróg i linii kolejowych ma znaczenie nie tylko lokalne, lecz także regionalne.

  Niemniej ważne jest to, że większe projekty transportowe, które łączą Polskę i Słowację, wpisują się w kontekst regionu Europy Środkowej i mają istotne znaczenie dla innych państw w tej części kontynentu oraz dla Unii Europejskiej jako całości. Dlatego inwestycje w infrastrukturę transportową między Polską a Słowacją przyczyniają się do rozwoju całego regionu i mają strategiczne znaczenie dla europejskiej integracji.

  Partnerami wystawy „Did you know? This is Slovakia” są Konsulat Honorowy Republiki Słowacji w Rzeszowie, Instytut Słowacki w Warszawie i Slovakia Travel.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com