czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Uroczystości patriotyczne rocznic wrześniowych w Kolbuszowej

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Uroczystości patriotyczne, które odbyły się w miejscach pamięci oraz podczas odsłonięcia muralu upamiętniającego patrona Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, Janka Bytnara, stanowiły centralny element obchodów rocznic wrześniowych w tym mieście.

    Obchody 84. rocznicy bitwy o Kolbuszową i 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się przy cmentarzu parafialnym Kolegiaty Kolbuszowskiej pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Tam odbyła się wspólna modlitwa, a następnie złożono kwiaty na grobach żołnierzy, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Kolejnym etapem wydarzenia było przemaszerowanie uczestników do Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara – harcmistrza, bojownika Szarych Szeregów oraz podporucznika Armii Krajowej. W szkole tej odsłonięto mural upamiętniający patrona, który urodził się w Kolbuszowej w 1921 roku.

    Dziękuję za to, że społeczność kolbuszowska w tak wyjątkowy sposób wykazuje wierność pamięci swoich bohaterów. Bardzo ważne jest to, by ta pamięć przetrwała w sercach i umysłach nas wszystkich, by przekazywać ją młodemu pokoleniu. Janek Bytnar – patron miejscowego liceum – to wyjątkowa postać, która mimo młodego wieku – na trwałe zapisała się w historii naszego kraju. Nasza pamięć jest z jednej strony wypełnieniem zobowiązania w stosunku do niego i całego pokolenia, które reprezentuje, ale  z drugiej strony jest trwałym fundamentem budowania siły nowego społeczeństwa

    Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

    Janek Bytnar „Rudy” był inicjatorem i wykonawcą głośnych akcji małego sabotażu organizacji „Wawer”, a także bohater książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Aresztowany w nocy z 22 na 23 marca 1943 roku, został odbity w słynnej Akcji pod Arsenałem (26 marca) przez kolegów. Zmarł 30 marca 1943 r. w wyniku obrażeń zadanych mu przez gestapo podczas przesłuchań. Pozostał jednak symbolem wierności najwyższym ideałom, odwagi i niezłomności. Kolbuszowskie liceum nosi jego imię od 27 marca 1982 r. W sierpniu tego roku na ścianie hali sportowej szkoły powstał mural  upamiętniający młodego bohatera

    Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed tablicami przy Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowie.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com