poniedziałek, 13 maja, 2024
spot_img
+

    Sprawdź, co Rzeszowskie Piwnice przygotowują na miesiąc sierpień?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Aż prawie tysiąc osób w miniony weekend odwiedziło Rzeszowskie Piwnice, a dokładniej historyczne oraz zabytkowe podziemia. Oprócz zwiedzania tego, Piwnice oferują i organizują wiele wydarzeń kulturalnych. Miesiąc sierpień zapowiada się bardzo intensywnie. Już teraz zapowiadamy, że wśród organizowanych eventów, znajdzie się kolejna edycja spaceru po Rzeszowie za każdym razem o innej tematyce z cyklu „Oko na miasto”. Poza tym będzie można podziwiać wystawy malarskie, zobaczyć film, potańczyć, czy przyłączyć się do podstawionego zespołu i pograć na instrumencie podczas improwizacji muzycznych! Brzmi ciekawie? Ale to oczywiście jeszcze nie wszystko!

    WSTAWA „KONIE ŚWIATŁEM MALOWANE” DO 13.08

    Zapraszamy do oglądania wystawy „Konie światłem malowane” autorstwa Elżbiety Kaliszewskiej. Wystawę można podziwiać od 1 do 13 sierpnia w godzinach 10:00 – 19:00. Wstęp jest bezpłatny, więc warto skorzystać z tej okazji. Ta wyjątkowa wystawa przedstawia zapis życia koni oraz ich otaczającego świata za pomocą fotografii. Przełomowe momenty codziennego życia koni są uchwycone w sposób imponujący dzięki wiedzy autorki na temat natury tych zwierząt i jej umiejętności warsztatowych. Jej prace charakteryzują się precyzyjną obserwacją koni oraz głęboką znajomością ich zwyczajów. Elżbieta Kaliszewska to pasjonatka koni i jeździectwa, a także wykształcona biolog. Ukończyła Wydział Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Posiada doktorat z nauk technicznych oraz jest utalentowaną fotograficzką. Ponadto, jest zasłużoną postacią w dziedzinie kultury i aktywną członkinią dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Elżbieta Kaliszewska ma również zaszczytne miejsce jako współzałożycielka światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych. Jej praca jest owocem pasji, wiedzy i zaangażowania, co widać w jej fotograficznym dziele „Konie światłem malowane”.

    WYSTAWA ZBIOROWA „WODA” 15.08 DO 3.09

    Woda, nieodłączny składnik życia, kształtuje zdrowie i dobrobyt każdej istoty na naszej planecie. Jej znaczenie wykracza poza fizyczne aspekty – symbolizuje oczyszczenie i duchowe odrodzenie. Również zmysły uczestniczą w tym pięknym doświadczeniu, gdyż wodę odbieramy w pełni wszystkimi zmysłami. To wyjątkowa substancja, która stała się inspiracją dla czterech artystów, każdy z nich wyrażając to, czym woda jest dla nich w swój unikalny sposób.

    Data finisażu to 2 września o godzinie 17:00, natomiast wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od 15 sierpnia do 3 września. Joanna Gawryłowicz-Kostecka zaskoczy nas serią abstrakcyjnych, wielkoformatowych obrazów, podczas gdy Karolina Sosnowska poprzez grafikę przedstawi historię Antropocenu. Całe wydarzenie zostanie wzbogacone przez audio-wizualną oprawę stworzoną przez Macieja Kosteckiego i Macieja Dymka.

    Ta inicjatywa jest efektem konkursu dotacyjnego DziałajMY, który jest prowadzony przez Rzeszowski Inkubator Kultury, działający pod egidą Estrady Rzeszowskiej. To wyjątkowy projekt, który łączy artystyczną twórczość z głębszym przesłaniem, ukazując wodę jako źródło inspiracji i piękna.

    SPACER #OKONAMIASTO  17.08, GODZINA 17:00

    Zapraszamy na kolejną część modernistycznego spaceru w ramach cyklu #OkoNaMiasto! Tym razem wybierzemy się na kontynuację opowieści o architekturze, która kształtowała pojęcie piękna, dbała o zdrowie psychiczne i fizyczne użytkowników oraz była świadkiem tożsamości II Rzeczypospolitej oraz transformacji Rzeszowa.

    Na ul. Dekerta zachowały się oryginalne wielorodzinne wille miejskie z ogrodami, powstałe przed budową COP-u, stanowiące świadectwo zamożności elity Rzeszowa. Fascynująca jest ul. Jagiellońska, gdzie znajduje się największy zespół obiektów modernistycznych w mieście, zaprojektowany przez lokalnych architektów. Przyjrzenie się zabudowie tych ulic pozwala zrozumieć, jak awangardowe idee modernistów, takie jak prymat funkcji nad formą czy dostęp do powietrza i światła, znalazły swoje odzwierciedlenie w praktyce.

    Podczas spaceru uczestnicy będą zwracać uwagę na zachowane detale architektoniczne, takie jak tynki, stolarka, ozdobne portale, balustrady czy fragmenty witryn, które ukazują solidność i trwałość przedwojennej sztuki budowania. Poznamy również historie pierwszych mieszkańców nowoczesnych mieszkań w Rzeszowie. Trasa zakończy się w willi Leopoldyny Janusz przy ul. Jagiellońskiej 24, gdzie odbędzie się oprowadzanie oraz dyskusja.

    Spacer rozpocznie się o godzinie 17:00 w ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich. Dołączcie do uczestników i odkrywajcie Rzeszów podczas fascynujących spacerów po jego historii. Ten projekt jest wspierany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

    POTAŃCÓWKA Z KAPELĄ TADIRINDUM  19.08, GODZINA 18:30

    RODZINNY SEANS FILMOWY 20.08, GODZINA 14:00

    IMPROWIZACJE MUZYCZNE NA SKWERZE KULTURY 27.08, GODZINA 18:00

    SPACER #OKONAMIASTO 29.08

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com