wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Zaproszenie na cykl spotkań z lasowiackim motywem w rzeszowskiej bibliotece. Sprawdź ich cały harmonogram!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Warto na początku wspomnieć, kim są Lasowiacy. To grupa etnograficzna zamieszkująca głównie Równinę Tarnobrzeską i Płaskowyż Kolbuszowski – w węższym ujęciu widły Wisły i Sanu, w szerszym także prawy brzeg Sanu. Lasowiacy znajdowali się na obszarze na południe od Sandomierza i Gorzyc po Głogów Małopolski, Leżajsk, na północ od Ropczyc. Od Baranowa Sandomierskiego i na wschód od Mielca po Stalową Wolę, Nisko, Sarzynę, a według Franciszka Kotuli jeszcze dalej na wschód po Tarnogród, na południe od Janowa Lubelskiego i na zachód od Biłgoraja. Aby nie zapomnieć tej kultury, rzeszowska biblioteka (WiMBP) organizuje cały cykl zajęć o lasowiakach właśnie, od kwietnia aż do listopada 2024 roku. Na co, dokąd i kiedy będzie można się wybrać?

  Poznaj harmonogram spotkań!

  Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 maja, od 10 do 13, w bibliotece przy ul. Sokoła 13 w Rzeszowie. Będą to darmowe warsztaty przeznaczone dla dorosłych. Trzeba się na nie jedynie zapisać, telefonując pod numer 17 866 94 60. Nauczysz się na nich tworzyć piękną biżuterię, inspirowaną wzornictwem lasowiackim, które poprowadzi artystka – plastyczka – Daria Sikora.

  Następne spotkanie z motywem lasowiackim, z całego tego cyklu odbywać się będzie w kilku grupach. Pierwsza – 22 maja o godzinie od 10 do 11, druga grupa od 11:30 do 12:30. Trzecia grupa przyjdzie 4 czerwca, w godzinach od 10 do 11 oraz czwarta od 11:30 do 12:30. Będzie to plenerowa zabawa literacko-historyczna, zlokalizowana w Ogrodzie polisensorycznym przy ZSS im. UNICEF w Rzeszowie, pod nazwą „W poszukiwaniu lasowiackiego serca”.

  15 czerwca, w godzinach  od 11 do 14, odbędzie się Jarmark lasowiacki, czyli piknik rodzinny, w plenerze.

  Na wakacjach, 3 sierpnia w godzinach od 10 do 13, w Budynku Głównym WiMBP, przy ul. Sokoła 13, odbędą się warsztaty lasowiackie z Łęgowianką, czyli słomkarstwo (dla dorosłych).

  Dalej, trochę później, 10 października, pierwsza część spotkania odbędzie się w godzinach od 10 do 12:30 oraz 17 października (druga część zajęć) w godzinach od 10 do 12, w pracowni ceramiki przy ul. Podwisłocze w Rzeszowie. To będą w sumie dwudniowe warsztaty ceramiczne dla dorosłych.

  Następnie, jeszcze w tym samym miesiącu, 19 października w godzinach od 10 do 13, w bibliotece, na Sokoła 13, będą miały miejsce warsztaty lasowiackie z Łęgowianką. Uczestnicy stworzą makatkę haftowaną wzorem lasowiackim i będą to zajęcia dla dorosłych.

  Ostatnie spotkanie zaplanowane jest na 16 listopada w godzinach od 10 do 13, także w Budynku Głównym WiMBP, przy ul. Sokoła 13. A będą to warsztaty lasowiackie z Łęgowianką – filcowanie na sucho (dla osób pełnoletnich).

  Warto też dodać, że projekt O tradycjach lasowiackich w bibliotece 2024 realizowany jest ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com