wtorek, 26 września, 2023
+

  Masz pomysł na to, jak zagospodarować dworek Sikorskiego w Hyżnem? Prześlij proste zgłoszenie. Zwycięski obiekt otrzyma milion złotych dofinansowania!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dworek Sikorskiego, który znajduje się w Hyżnem, został wyłoniony w konkursie, spośród 107 zabytków i teraz, jeśli oczywiście wygra kolejny etap konkursu, będzie mógł otrzymać wysokie dofinansowanie na zagospodarowanie obiektu w wysokości aż jednego miliona zł! Warto dodać, że do drugiego etapu dostały się jeszcze dwa ośrodki – Dwór w Chocimowie w województwie świętokrzyskim oraz budynek OSP w Rudnem, który reprezentuje województwo lubelskie. Te trzy ośrodki powalczą ze sobą. Każdy może już teraz przesłać zgłoszenie, odpowiadając na pytania w formularzu na temat zagospodarowania w naszym województwie – Dworku w Hyżnem, w powiecie rzeszowskim, niedaleko Tyczyna oraz tym samym samego Rzeszowa. Bardzo cieszymy się i zachęcamy wszystkich do wchodzenia na stronę internetową, gdzie można oddawać głosy!

  Organizowany konkurs nosi nazwę „Nasz Zabytek”. Zgłoszenia, tym samym głosy na poszczególny obiekt, z tych trzech można przesyłać w terminie od 7 do 28 sierpnia, więc jeszcze jest trochę na to czasu. Ale nie zwlekaj, tylko zrób to już teraz! Przesyłanie wypełnionego formularza to wspaniała okazja, by zaproponować nową funkcję społeczną temu zabytkowi.

  Jak można przesyłać swoje głosy na dworek w Hyżnem?

  Po pierwsze, pomyśl, czy miałbyś pomysł jak można by było ciekawie zagospodarować to miejsce.  Jeśli masz już interesujący pomysł, przygotuj następnie pisemne uzasadnienie, uwzględniając korzyści dla społeczności oraz dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Skorzystaj z formularza na stronie internetowej organizatorów konkursu – https://mostthemost.pl/ bądź zadzwoń po numery telefonu: +48 517 884 088 lub 22 47 55 111.

  Jak będzie wyglądał finał konkursu?

  Po zebraniu wszystkich propozycji, z uwzględnieniem opinii właścicieli zabytków oraz konserwatora zabytków, pomysłodawcy konkursu wybiorą zwycięski obiekt. Następnie zostaną podpisane umowy z właścicielami obiektów, a wybrane projekty otrzymają wsparcie finansowe na rewaloryzację i adaptację do nowych funkcji społecznych. Maksymalna kwota dotacji dla jednego zabytku może wynieść nawet 1 000 000 PLN.

  W razie pytań, napisz maila pod adres: NaszZabytek@mostthemost.pl.

  Jeśli już podzieliłeś się z nami swoją koncepcją, namawiaj innych! Im więcej głosów dla jednego pomysłu, tym lepsza szansa na jego realizację.

  Warto dodać, że organizatorem konkursu jest fundacja MOST THE MOST!

  Poznaj historię dworku w Hyżnem!

  Wieś Hyżne istniała już w XIV wieku za czasów króla Kazimierza Wielkiego, a być może jeszcze wcześniej, kiedy ziemie te były pod władaniem ruskim. Osadzie nadano prawo niemieckie i założono tu wójtostwo. W XIV i XV wieku wieś była częścią dóbr dynowskich, należących do Piotra Kmity, kasztelana lubelskiego. Nie jest pewne, czy istniał wtedy dwór w Hyżnem, gdyż centrum dóbr znajdowało się w Bachórzu koło Dynowa.

  W kolejnych latach dobra dynowskie przeszły na różnych dziedziców, włączając w to Małgorzatę Mościcową, która była dziedziczką dóbr i fundatorką kościoła w Dynowie. W późniejszych wiekach rezydencja dworska w Hyżnem została zbudowana, a około 1590 roku Katarzyna Wapowska ufundowała drewniany kościół wraz z obrazem Matki Boskiej Łaskawej.

  W kolejnych latach dwór zmieniał właścicieli, a w wieku XIX dobra dynowskie zostały podzielone między kilku nowych właścicieli. W wieku XX dwór przechodził przez różne ręce, a ostatecznie w 1946 roku przekazano go na rzecz Skarbu Państwa. Mieściła się tam Szkoła Powszechna, a później dwór opustoszał.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com