czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Można już kupować bilety na festiwal bluesowy – Breakout Days, który odbędzie się w połowie września!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W dniach od 14 do 16 września 2023 roku odbędzie się rzeszowski, popularny festiwal pod nazwą Breakout Days. Cała bluesowa impreza poświęcona jest za każdym pamięci Tadeusza Nalepy, szczególnie związanemu z Rzeszowem. Muzyk – artysta w latach swojej świetności należał do zespołu bluesowego Breakout, którego muzykę zna i nuci cała Polska. Cały festiwal ma na celu popularyzować Nalepę, jego muzykę. W tym roku to będzie już 14. edycja imprezy i potrwa trzy dni. Będzie wiele koncertów, ale też będzie zorganizowana akcja „Gramy dla Nalepy”. Od niedawna są dostępne bilety do kupienia na ten właśnie festiwal, który kosztuje 50 zł – za jeden dzień, oraz 100 zł za trzy dni koncertów. Wejdź w tym celu na stronę internetową https://breakoutdays.pl/bilety/.

    Wybierz się po okazaniu wejściówek, 14 września do siedziby Wojewódzkiego Domu Kultury na ul. Okrzei w Rzeszowie, na prawdziwe święto bluesa. Imprezę poprowadzi, jednocześnie otworzy ją Jan Chojnacki. W tym roku festiwal ma nazwę „80 urodziny u Tadka”. W tym roku bowiem, Tadeusz Nalepa kończyłby 80 lat. W WDK wystąpią: Piotr Nalepa, Marek Surzyn, Darek Kozakiewicz Marek Raduli (muzycy nagrywający i koncertujący z Tadeuszem Nalepą i Breakout), Jakub Żytecki oraz gość specjalny The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb Frank McComb. Koncert będzie transmitowany na żywo w Radiu Nowy Świat.

    Z kolei 15 września, 2023 roku, impreza bluesowa odbędzie się w dwóch miejscach – w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie oraz w Rzeszowskich Piwnicach. W drugi dzień festiwalu odbędą się dwa koncerty: w WDK zagrają The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb. Z kolei w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi Jakub Zytecki.

    W ostatni dzień imprezy, 16 września, odbędzie się akcja pod nazwą „Gramy dla Nalepy”.  Liczni gitarzyści zgromadzeni pod pomnikiem artysty, przy ulicy 3 Maja odegrają wspólnie utwór „Kiedy byłem małym chłopcem” na swoich instrumentach. Każdy chętny może wziąć udział w akcji. Dalej w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się koncert Marka Raduli z zespołem.

    Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w całym festiwalu, szczególnie jeśli lubisz bluesa!

    Co warto wiedzieć o Nalepie?

    Ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Dostał wyróżnienie w kategorii duetów na II „Festiwalu Młodych Talentów” w Szczecinie w 1963 wraz z Mirą Kubasińską, jego późniejszą żoną. 9 stycznia 1964 pobrali się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Wałbrzychu. W 1965 założył grupę Blackout. Początkowo wraz z zespołem wykonywał standardy z repertuaru The Beatles i The Rolling Stones, a z czasem zaczął komponować muzykę do tekstów poety Bogdana Loebla. Pierwszy koncert zespołu odbył się 3 września 1965 r. w rzeszowskim klubie „Łącznościowiec”. Tadeusz Nalepa nagrał z tym zespołem płytę długogrającą Blackout oraz sześć mniejszych wydawnictw. Zespół istniał do końca 1967.

    W 1968 założył grupę Breakout. Zespół istniał 13 lat i nagrał 10 płyt. W 1982 Nalepa zadebiutował jako solista w Hali „Gwardii” w Warszawie w koncercie „Rock-Blok”. W 1982 nagrał płytę dla Izabeli Trojanowskiej. W 1983 tworzył się regularny skład grupy współtowarzyszącej, w jej skład weszli (poza T. Nalepą): Ryszard Olesiński (gitara), Andrzej Nowak (gitara), Bogdan Kowalewski (gitara basowa), Marek Surzyn (perkusja). W tym składzie grał do 1983. 25 maja 1985 Tadeusz Nalepa reaktywował zespół Breakout z okazji dwudziestolecia swojej działalności scenicznej. W 1986 czasopismo muzyczne „Jazz Forum” (ankieta) przyznało mu tytuł najlepszego: muzyka, kompozytora i gitarzysty. Wraz z innymi laureatami tego plebiscytu wziął udział w koncertach Blues/Rock Top ’86. Nawiązał owocną współpracę z zespołem Dżem, z którym nagrał płytę Numero Uno.

    W 1988 po występach za granicą, wydał podwójny album To mój blues, zawierający nagrania z lat 1982–1988. Od 1993 występował z formacją Nalepa-Breakout i z tym zespołem nagrał płytę Jesteś w piekle. W tym samym roku został laureatem nagrody im. Marii Jurkowskiej, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Kolejne płyty – jako Tadeusz Nalepa – nagrywał z różnymi składami. Ostatnią jest płyta DVD (jedyna w dyskografii Tadeusza Nalepy) z 2006 roku 60 urodziny z zapisem koncertu, który odbył się 22 listopada 2003 w Rzeszowie, w Hali Podpromie. Płyta została także wydana w rozszerzonej edycji jako DVD+CD.

    Tadeusz Nalepa ostatnie trzy lata swojego życia grał ze szczecińską grupą Free Blues Band Andrzeja Malcherka, w tym składzie zagrali ostatni koncert w życiu artysty: 12 sierpnia 2006 w Trzyńcu w Czechach. W ostatnich latach życia poważnie chorował. Między innymi ze względu na niewydolność nerek był dializowany, a w 1992 miał przeszczepioną nerkę. Zmarł 4 marca 2007 w wyniku ciężkiej choroby nerek. Jego synem z małżeństwa z Mirą Kubasińską jest gitarzysta Piotr Nalepa. Drugą żoną Nalepy od 1989 była Grażyna Dramowicz, występująca wspólnie z nim w jego projektach solowych od 1993.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com