Region Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje do członków NSZZ „Solidarność”, krwiodawców i wszystkich chętnych osób o dołączenie się do sierpniowej akcji charytatywnej, która polega na tym, by oddać krew dla osób, które jej po prostu potrzebują.
Całą akcję organizuje Joanna Stopyra i można się z nią skontaktować pod numerem telefonu 501791555, lub pisząc wiadomość na adres e-mail: kr.rzesz@gmail.com. Krew możesz oddać od poniedziałku do piątku w siedzibie RCKiK w Rzeszowie oraz Oddziałach RCKiK w Mielcu i Leżajsku. Jeśli poinformujesz punkt odbioru, że oddajesz krew w ramach akcji „Solidarność”, otrzymasz upominek.
Po więcej informacji sięgnij, klikając na stronę internetową –
https://www.solidarnosc.rzeszow.org.pl/dla-zwiazkowcow/dni-honorowego-krwiodawstwa/.
Po oddaniu krwi otrzymasz tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”. W ramach takiej legitymacji, będziesz mógł za darmo wykonać podstawowe badania, w tym morfologii, grupy krwi. Otrzymasz także dwa dni wolnego od nauki szkolnej, albo w pracy w dniu oddania krwi oraz kolejnego, następnego dnia po oddaniu. Wydawane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy lub w szkole na czas określony, a także zwrot kosztów przejazdu do najbliższej placówki publicznej służby krwi.
Co trzeba zrobić przed badaniem?
– wyśpij się
– w ciągu dwóch dni przed oddaniem krwi wypij około 2 l płynów
– unikaj jedzenia tłustych potraw
– zjedz lekkostrawny, białkowo-węglowodanowy posiłek na dwie godziny przed oddaniem krwi
– unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu pobrania
– zrezygnuj z papierosów
– minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie spożywaj alkoholu
– nie przychodź do oddania krwi po spożyciu środków zmieniających nastrój
Kilka informacji o samym oddawaniu krwi
Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8 minut. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa jednej godziny.
Zalecenia po oddaniu krwi
Nie pal bezpośrednio tytoniu. Pij więcej niż zazwyczaj wody czy soków owocowych. Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku. Pamiętaj, że osoby pracujące w zawodach: pilot, maszynista, kierowca-operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po 12-tu godzinach od oddania krwi.
Ogłoszono miesiąc sierpień miesiącem oddawania krwi. Warto zrobić coś dla drugiego człowieka!