niedziela, 12 maja, 2024
spot_img
+

    Czy Rzeszów ma szansę zostać Europejską Stolicą Kultury?

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W sobotę 24 czerwca odbyła się debata pod hasłem „Rzeszów Europejską Stolicą Kultury 2029? To możliwe!” w rzeszowskim Kinie Zorza, która zgromadziła artystów, twórców, animatorów kultury, mieszkańców miasta i samorządowców. Tematem dyskusji było potencjalne przyznanie Rzeszowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku oraz wartość, jaką taki tytuł może przynieść.

    Zastanawiano się, czy Rzeszów ma realne szanse na zdobycie tego prestiżowego tytułu. Konkurencja w walce o to wyróżnienie jest z pewnością silna, ale wiele miast z sukcesem przekonało komisje oceniające swoją ofertą kulturalną. Ważne jest, aby Rzeszów wypełnił wszystkie wymogi i zaprezentował swoje bogactwo kulturowe w sposób unikalny i przekonujący.

    Stanie się Europejską Stolicą Kultury może mieć długotrwałe skutki dla miasta. Przede wszystkim przyczyni się to do wzrostu świadomości kulturalnej i artystycznej w społeczności lokalnej. Wzmocniona zostanie infrastruktura kulturalna, a także rozwinięte zostaną programy artystyczne i edukacyjne. Taki prestiżowy tytuł przyciągnie również turystów i inwestorów, co może przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki.

    Gośćmi prowadzącej debatę Olgi Brzezińskiej, dyrektor programowej Leadership Academy for Poland, prezeski Fundacji Miasto Literatury, wykładowczyni uniwersyteckiej i menadżerki kultury,  były ekspertki, które podzieliły się doświadczeniami z poprzednich Europejskich Stolic Kultury, podnosząc ważne kwestie związane z rozwojem kultury, sztuki, dziedzictwa i innowacji.

    Zaproszenie do udziału w debacie przyjęły reprezentacje trzech miast: Rzeszowa, Krakowa, Wrocławia oraz włoskiej Matery. W trakcie debaty Prof. Bożena Gierat-Bieroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspertka w dziedzinie polityki kulturalnej Unii Europejskiej, zewnętrznych relacji kulturalnych oraz integracji europejskiej w kontekście kulturowym, opowiadała o przygotowaniach Krakowa przed zdobyciem tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2000 roku. Przedstawiła również informacje na temat wydarzeń organizowanych w ramach tego prestiżowego tytułu, podkreślając kulturalne akcenty, jakie stawiał Kraków oraz wydarzenia wprowadzające, które miały miejsce od 1996 roku. W ciągu czterech lat poprzedzających rok 2000 Kraków zorganizował łącznie 40 wydarzeń inicjujących tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a podczas samego Kraków 2000 miało miejsce aż 772 projekty kulturalne i artystyczne.

    Sercem Europejskiej Stolicy Kultury jest dla mnie kultura i wydarzenia artystyczne. Ale to też generuje ogromny mechanizm promocji miasta, marki miasta, brandingu miasta. To jest ogromny mechanizm regeneracji, rekreacji miasta, ruchu społecznego, ruchu obywatelskiego.

    prof. Bożena Gierat-Bieroń

    Wniosek aplikacyjny do Europejskiej Stolicy Kultury ma powstać do 15 września 2023r. Jeśli Rzeszów otrzyma ten tytuł, przez cały 2029 rok będzie kulturalnym centrum Europy. W zespole przygotowującym wniosek Rzeszowa, pracują m.in. Olga Brzezińska, moderatorka debaty i Magdalena Sroka, menedżerka kultury, producentka i koordynatorka międzynarodowych projektów, w latach 2010–2015 wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta, w latach 2015–2017 dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

    Na temat kosztów, sposobów finansowania wydarzeń i inwestycji w infrastrukturę opowiedziała Paulina Maloy – Oficer Współpracy Międzynarodowej z Instytutu Kultury we Wrocławiu, a także specjalistka tworząca projekty Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

    Wrocław miał trzy najważniejsze cele, starając się o ten tytuł- mówiła Paulina Maloy, -rozpoznawalność Wrocławia jako Europejskiej Metropolii, podwojenie liczby turystów i podwojenie liczby osób, uczestniczących w kulturze.

    Paulina Maloy – Oficer Współpracy Międzynarodowej z Instytutu Kultury we Wrocławiu

    To, co pozostało po tym wielkim święcie, to z pewnością miejsca kultury. Powstało kilka budynków, wiele zostało wyremontowanych i przystosowanych do nowej roli. Jako spuścizna pozostało Narodowe Forum Muzyki, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Kino Nowe Horyzonty, Electro Ruska 46, lokalne huby kultury poza centrum miasta. W ramach ESK, Wrocław zorganizował łącznie 2 tys. wydarzeń, w których uczestniczyło 5,2 mln uczestników, a w tworzenie projektów zaangażowanych było 170 tys. osób.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com