czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Rzeszowska okrągła kładka imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Rzeszowska okrągła kładka nad skrzyżowaniem alei Piłsudskiego z ulicą Grunwaldzką oficjalnie nosi od wtorku 6 czerwca imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tablicę z nazwą kładki odsłonili Jurek Owsiak i prezydent miasta Konrad Fijołek w obecności mieszkańców Rzeszowa.

    Rada Miasta Rzeszowa podjęła decyzję o nadaniu kładce tego symbolicznego imienia na początku roku, a dziś stało się to rzeczywistością. Obok samej kładki umieszczono tablice informujące o jej nowej nazwie.

    Jerzy Owsiak zauważa, że przez ostatnie trzy dekady Polska nie do poznania się zmieniła, co jest zasługą Polaków i ich wspólnego działania. Owsiak wychwala również infrastrukturę kraju, pojechał do Rzeszowa wspaniałymi drogami, i podkreśla, że kładka jest imponująca i wyjątkowa. Daje to świadectwo temu, że Polska jest kolorowym, różnorodnym krajem, który musi myśleć o przyszłości. Początkowo zbiórka WOŚP miała na celu zebranie funduszy na jedno płuco-serce dla Centrum Zdrowia Dziecka, a teraz Orkiestra zakupiła już ponad 72 tysiące urządzeń medycznych. Owsiak zachęca do jedności i akceptacji różnic, a także do szacunku dla innych i nienaniesienia im krzywdy. Wszyscy są troskliwie objęci przez Orkiestrę – mówi Jerzy Owsiak.

    Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podkreśla, że jest to wyjątkowy moment dla miasta. Rzeszów stał się symbolem pomocy w ostatnim roku. W trudnych chwilach udzielił wsparcia uciekinierom przed wojną, przyjmując wielu z nich pod swoje dachy. Miasto przyjęło w krótkim czasie 100 tysięcy osób, a za to zostało uhonorowane tytułem Miasta Ratownika przez prezydenta Ukrainy, co czyni je pierwszym miastem na świecie otrzymującym to wyróżnienie. Wszystko to nie byłoby możliwe bez Orkiestry i samego Jurka. Przez lata pokazywali, jak organizować pomoc i stali się sztandarową organizacją w tej dziedzinie. Nadanie nazwy WOŚP kładce to symboliczny gest wdzięczności i szacunku dla ich działalności – mówi prezydent Konrad Fijołek.

    Okrągła kładka dla pieszych jest jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce i powstała w 2012 roku. Jej projekt opracowała pracownia MWM Architekci we współpracy z Promost Consulting, a wykonawcą było przedsiębiorstwo Skanska.

    Chcąc uhonorować WOŚP, jako radni Koalicji Obywatelskiej postanowiliśmy nadać jej imię wyjątkowemu miejscu na mapie miasta. I stąd pomysł na okrągłą kładkę. Przy tej okazji warto wspomnieć o rzeszach wolontariuszy, którzy przez lata pomagali przy zbiórkach. To dzięki tym wszystkim osobom co roku udaje się zbierać coraz większe kwoty.

    Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa

    W całym kraju istnieje 60 różnych obiektów nazwanych na cześć WOŚP, w tym 7 mostów, 3 murale, 13 oddziałów szpitalnych, 1 park, 8 place, 1 pomnik, 1 tablica, 1 ulica i 25 rond. Od dzisiaj dołącza do nich pierwsze rondo dla pieszych, czyli okrągła kładka w Rzeszowie. Od momentu powstania WOŚP, miasto otrzymało od organizacji 7 316 urządzeń medycznych o wartości 20 236 443,57 złotych. W 31. finale WOŚP w 2023 roku zebrano 243 259 387,25 złotych, więcej niż w latach 2022 i 2021. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk, w tym wolontariusze i członkowie klubu morsów „Sopelek” oraz rzeszowskiego oddziału Związku Kynologicznego w Polsce. Wielu mieszkańców Rzeszowa również przyglądało się uroczystości.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com