piątek, 2 czerwca, 2023
+

  Nie przegap filmu o historii rzeszowskiego kina Zorza, a do tego posłuchaj koncertu Late Night Poems, który wystąpi wieczorem!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Stowarzyszenie Form Różnych, Miasto Rzeszów i Kino Zorza zapraszają na premierowy pokaz filmu „Zorza” (reż. Ewa Kitlińska, prod. Stowarzyszenie Form Różnych, 2023 r.). Wydarzenie odbędzie się 24 marca (piątek) o godz. 19:00 w Kinie Zorza. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Film powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej ze środków Województwa Podkarpackiego. Partnerem produkcji jest Miasto Rzeszów.

  O filmie:

  To ostatnie takie kino w naszym regionie. Jest pełne wspomnień, jest magiczne. Wypełnione emocjami ludzi, którzy przewinęli się tutaj przez 67 lat. Tych ludzi odnajdujemy w filmie – wśród nich pana Andrzeja, który choć jest na emeryturze, nadal pracuje jako kinooperator, panią Halinkę, która po raz kolejny przymierza się, by ustąpić miejsca młodszym i Kasię, która bez kina nie wyobraża sobie życia. Każdy z nich ma swoją własną historię, która zaczyna lub kończy się w Zorzy. Film „Zorza” to opowieść o przemijaniu, tęsknocie i o tym, co dodaje życiu magii. Dokument budzi nostalgię za tym co było i pokazuje, że Zorza nadal jest ważnym punktem na mapie Rzeszowa.

  Zorza była trzecim powojennym kinem. Trzecim, spośród dwudziestu czterech, które istniały w Rzeszowie. Przetrwało walcząc z przeciwnościami i kryzysami, klucząc pomiędzy multipleksami, digitalizacją i transformacją kulturowo-społeczną.

  Ta krótkometrażowa dokumentalna opowieść o Kinie Zorza jest pretekstem do podjęcia refleksji o tym, czym było kino kiedyś a czym jest teraz i jaką pełni rolę w naszej świadomości, kulturze, społeczeństwie. To także obserwacja codziennego życia kina, któremu towarzyszy szczypta magii.

  Zwiastun „Zorzy” można obejrzeć wchodząc na link: https://youtu.be/gYuAtaNc2jM

  Po seansie i rozmowie z twórcami odbędzie się krótki koncert jazzowo-poetyckiej grupy Late Night Poems, zainicjowanej przez rzeszowskiego twórcę Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza. Podczas koncertu muzycy zaprezentują utwory z płyty „Ostatni Dzień Lata”, które posłużyły również za soundtrack do filmu „Zorza”. Program koncertu będzie korespondował z klimatem  filmu oraz duchem kina. Muzycy wystąpią w składzie: Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz – słowo, Tomasz Nowak – trąbka, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Michał Szkil – piano, Grzegorz Pałka – perkusja.

  Late Night Poems to połączenie formuły akustycznego kwartetu jazzowego czerpiącego z najlepszych tradycji gatunku, z tekstami nacechowanymi poetycką wrażliwością, prezentowanymi w formule spoken word – jazz&poetry. To unikatowa propozycja muzyczna niespotykana na polskiej scenie. Ich wydany w październiku 2022 album spotkał się z zainteresowaniem m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Japonii. W ich muzyce dominuje szlachetne brzmienie fortepianu, kontrabasu, trąbki i perkusji.

  Muzyka zespołu: https://youtu.be/ljChaE7orI4

  Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1012108456417617

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com