wtorek, 26 września, 2023
+

  Zatrzymano 9 szpiegów działających w pobliżu Rzeszowa

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Jak poinformował Mariusz Kamiński w specjalnym komunikacie ogłoszonym w czwartek 16 marca o zatrzymaniu przez ABW dziewięciu osób podejrzanych o współpracę ze służbami specjalnymi.

  Wobec sześciu spośród dziewięciu zatrzymanych osób zastosowano areszt, pozostałym trzem mają zostać postawione zarzuty prokuratorskie.

  Na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński przekazał, że w ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób, które są podejrzane o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi.

  Zatrzymani to cudzoziemcy zza wschodniej granicy. Wobec sześciu z nich sąd zastosował areszt tymczasowy. Prokuratura postawiła im zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec trzech zatrzymanych wczoraj, trwają czynności prokuratorskie.

  Materiał dowodowy wskazuje, że grupa ta prowadziła monitoring tras kolejowych. Do jej zadań należało m. in. rozpoznawanie, monitorowanie i dokumentowanie transportów z uzbrojeniem realizowanych na rzecz Ukrainy. Podejrzani przygotowywali się również do akcji dywersyjnych mających na celu sparaliżowanie dostaw sprzętu, broni oraz pomocy dla Ukrainy.

  Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli kamery, sprzęt elektroniczny, a także nadajniki GPS, które miały być montowane na transportach z pomocą dla Ukrainy.

  Informacje zgromadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pokazują, że grupie zlecano także działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw Paktu Północnoatlantyckiego oraz atakowania polityki rządu RP wobec Ukrainy.

  Sprawa jest dynamiczna i rozwojowa. Podległe mi służby na czele z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego cały czas prowadzą intensywne czynności. O ich efektach będziemy informować opinię publiczną w odpowiednim terminie.

  Polskie służby są w posadaniu dowodów na to, że zatrzymane osoby otrzymywały regularne wynagrodzenie od rosyjskich służb za swoją działalność.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com