czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Wiceminister Marcin Warchoł otworzył nowy ośrodek kuratorski w Mielcu

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Mielcu, przy Sądzie Rejonowym otworzono w poniedziałek, 5 grudnia ośrodek kuratorski. To pierwszy tego typu ośrodek w powiecie mieleckim, natomiast jedenasty na Podkarpaciu. Na uroczystości obecny był Marcin Warchoł – wiceminister sprawiedliwości.

  Ośrodek kuratorski powstał w ramach ogólnopolskiego programu Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 roku, który polega na reaktywowaniu lub otwieraniu placówek, które mają być wsparciem dla młodzieży, która „znalazła się na zakręcie”. W Polsce jest ich już 124. Są to ośrodki o charakterze otwartym, które zajmują się codzienną działalnością profilaktyczną, opiekuńczo-wychowawczą oraz resocjalizacyjno-terapeutyczną wobec osób nieletnich.

  „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”

  Te słowa Janusza Korczaka, które widnieją tu na ścianie, doskonale oddają pracę kuratorów dzisiaj. Praca ta polega na wykonywaniu, na pokazywaniu postaw społecznie pożądanych, na przywracaniu dziecku wiary w to, że można uczciwie i zgodnie z prawem przeżyć swoje życie. Jako Ministerstwo Sprawiedliwości wspieramy rodziny, dlatego nasz program: realizacji 200 ośrodków kuratorskich w całej Polsce. Jako poseł z Podkarpacia, z Mielca również obiecałem, że zostanie tutaj stworzony ośrodek kuratorski i taki środek jest. W tym roku jest to piąty ośrodek, który mam zaszczyt i przyjemność otworzyć na Podkarpaciu. Przypomnę, rozpoczęliśmy od Tarnobrzega, następnie w Dębicy, w Rzeszowie, Przemyślu i kończymy ten dobry rok ośrodkiem w Mielcu. Piątka Warchoła dla Podkarpacia, dla dzieci, dla rodzin, dla sądownictwa

  powiedział minister Marcin Warchoł.

  Ośrodek Kuratorski w Mielcu jest zlokalizowany w budynku przy ul. Biernackiego. Lokal w postaci mieszkania przekazało miasto, natomiast pieniądze na jego funkcjonowanie daje już ministerstwo – blisko 250 tys. zł. Ośrodek prowadzi Sąd Rejonowy w Mielcu.

  Ministerstwo sprawiedliwości, wspierając rodziny, stworzył program realizacji 200 ośrodków kuratorskich w całej Polsce. Praca kuratorów polega na wychowywaniu, pokazywaniu postaw społeczne pożądanych, przywracaniu dziecku wiary w to, że można uczciwie i zgodnie z prawem przeżyć swoje życie.

  Drodzy kuratorzy chciałbym wam serdecznie podziękować za waszą pracę, zaangażowanie i pasje jaką wkładacie w rozwój tych młodych dzieci. To jest nasza wina, dorosłych, że one na drogach życia gdzieś się zgubiły. To nie jest wina dziecka, ono rodzi się dobre, to świat później sprawia że wchodzi na te bezdroża – zaznaczył minister. – Dzięki waszej pracy, dzięki waszemu zaangażowaniu ono wraca do wartości, wraca do życia w społeczeństwie

  podkreślił minister Marcin Warchoł.

  Dziecko przychodzi tutaj po szkole, może spotykać się z rówieśnikami, uczyć się wielu nowych umiejętności, postaw społeczne pożądanych. Może doskonalić się w gotowaniu, odrabianiu lekcji i wraca do domu na noc. Tutaj nie ma noclegów, natomiast jest czas pozalekcyjny zamiast izolacji całodobowej izolacji.

  Ośrodki kuratorskie są alternatywą dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych, w których następuje rozdzielenie dziecka z rodziną, często wywiezienie na drugi koniec Polski, co wywołuje u wychowanków  poczucie krzywdy, beznadziei i frustracji. Zamiast karać można wychować poprzez tworzenie ośrodków kuratorskich.

  Mając na względzie przeprowadzoną reformę systemu resocjalizacji nieletnich w odniesieniu do liczby spraw nieletnich wpływających do naszego sądu, także dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość i warunki środowiskowe młodzieży, podjęłam inicjatywę utworzenia Ośrodka Kuratorskiego w Mielcu, która dzięki przychylności    ministerstwa sprawiedliwości jak również lokalnych władz samorządowych mogła się ziścić 

  powiedziała Ewa Król, prezes Sądu Rejonowego w Mielcu.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com