piątek, 1 grudnia, 2023
+

  Miasto kupiło ostatnią działkę pod nowy stadion przy ul. Wyspiańskiego. Kiedy ruszy jego budowa?

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta, która odbyła się w poniedziałek 5 grudnia, prezydent Konrad Fijołek ogłosił, że Rzeszów ma wszystkie działki potrzebne do budowy nowego stadion piłkarsko-lekkoatletycznego przy ulicy Wyspiańskiego.

  Obiekt ma powstać na bazie stadionu CWKS Resovii, a przetarg na jego wykonanie ma być ogłoszony jeszcze w grudniu.

  Fot. UM Rzeszowa

  Budowa stadionu to jedno z priorytetowych zadań miasta na najbliższe lata. Inwestycję mają finansować wspólnie Ministerstwo Sportu, które ma pokryć połowę kosztów budowy oraz Rzeszów i województwo podkarpackie, które dołożą po 25 procent.

  Do tej pory przetargu na rozpoczęcie prac nie można było jednak ogłosić, głównie z powodu braku terenów niezbędnych pod budowę obiektu.

  Proces pozyskiwania działek, a także załatwiania kolejnych formalności niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji prezydent Konrad Fijołek porównuje do rozwiązywania węzła gordyjskiego.

  To bardzo trudny i skomplikowany proces. Przez lata narosło wiele problemów, które obiecałem sukcesywnie rozwiązywać. Dzisiaj uporaliśmy się z, mam nadzieję, ostatnim z nich. Udało nam się osiągnąć porozumienie z właścicielem terenu w rejonie obecnej zadaszonej trybuny stadionu CWKS Resovii.

  – mówi prezydent.

  Podpisano akt notarialny, na mocy którego miasto kupiło tę działkę. Wcześniej Miasto doszło do porozumienia także z CWKS Resovią, co do pozyskania kolejnych dwóch działek, zatem są już wszystkie tereny potrzebne do budowy stadionu.
  Działka, którą miasto kupiło od inwestora ma 16 arów i kosztowała 1,5 mln zł. Porozumienie z inwestorem, który sprzedał ją miastu jest jednak znacznie szersze.

  Fot. UM Rzeszowa

  Teren był nam potrzebny do realizacji inwestycji, którą planujemy w tym rejonie. Ale prezydent Konrad Fijołek przekonał nas, że bardziej przyda się miastu i jego mieszkańcom. Jednocześnie chciałbym zakomunikować, że przystaliśmy na propozycję miasta i zredukujemy naszą inwestycję. Zmniejszymy wysokość planowanych budynków, zredukujemy intensywność zabudowy, oddalimy się od planowanego stadionu. Zwiększymy także wskaźnik powierzchni zielonej na naszym terenie. Liczymy, że zarówno nasza inwestycja, jak i budowa stadionu szybko ruszą

  mówi Krzysztof Karwański, przedstawiciel spółki Resovia Residence.
  Fot. UM Rzeszowa

  To bardzo ważny dzień dla PCLA, brak tej działki nie pozwalał wykonać kolejnych kroków w kierunku budowy. A żeby utrzymać dofinansowanie z ministerstwa, miasto musi ogłosić przetarg do końca roku. Jednocześnie przeprojektowany zostanie plan zagospodarowania dla sąsiedniego terenu, co pozwoli uporządkować urbanistycznie ten rejon

  – mówi Robert Kultys, przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta Rzeszowa.

  Kiedy miasto ogłosi przetarg na budowę stadionu?

  Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje zapewnia, że przetarg na nowy stadion zostanie ogłoszony jeszcze w grudniu. Kiedy pracowano nad pozyskaniem brakujących działek, jednocześnie trwał audyt dokumentacji, która została wcześniej wykonana na potrzeby budowy nowego stadionu. Na bazie tej pracy powstała nowa koncepcja obiektu, spełniająca zarówno wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jak i Polskiego Związku Piłki Nożnej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com