poniedziałek, 25 września, 2023
+

  „Titka” – niezwykła wystawa twórczości Teresy Puchowskiej-Sturlis dostępna do oglądania w Muzeum Dobranocek od 8 grudnia

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza na nową wystawę czasową prezentującą twórczość Teresy Puchowskiej-Sturlis – artystki związanej ze Studiem Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi.

  Teresa Puchowska-Sturlis sztuką filmową zajmowała się od 1952 roku. Jej kariera w łódzkim studiu zaczęła się od pracy jako jako grafik i dekorator, następnie jako asystent reżysera, a od roku 1980 pracowała jako samodzielny reżyser. Twórczyni nazywana przez przyjaciół Titką uczestniczyła w produkcji wielu znanych i lubianych seriali animowanych m.in.: „Przygody Misia Uszatka”, „Trzy Misie”, „Maurycy i Hawranek” czy „Przygody Skrzatów”.

  Za pracę twórczą otrzymała wiele nagród m.in. „Brązowy Słonecznik” na Festiwalu Filmów Seryjnych dla Dzieci w Gołańczy za „Podróż Uszatka” z serii„Przygody Misia Uszatka” (1986); Nagrodę Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji dla zespołu realizatorów serialu „Przygody Misia Uszatka” (1986); „Brązowy Słonecznik” na Festiwalu Filmów Seryjnych dla Dzieci w Gołańczy za „Stary zegar” z serii „Przygody Misia Uszatka” (1987) oraz za odcinek „Łakomczuch” z serii „Maurycy i Hawranek” (1989), Nagroda zbiorowa Ministerstwa Kultury i Sztuki za serię „Trzy Misie” odc. „Zgubione okulary”. Otrzymała także odznakę Zasłużony Działacz Kultury w 1983 r. oraz odznaczenie Srebrny Krzyż Zasługi (1986 r.)

  Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

  Reżyserka jest jedną z największych donatorek Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Podarowała do zbiorów liczne eksponaty: oryginalne lalki filmowe, projekty postaci, scenopisy obrazkowe z seriali „Przygody Misia Uszatka”, „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie”  oraz kilkadziesiąt fotosów z planów filmowych animacji zrealizowanych w Studiu SE-MA-FOR w Łodzi.

  Na wystawie oprócz darów od artystki będzie można obejrzeć wiele interesujących eksponatów związanych z filmami w których realizacji uczestniczyła artystka pochodzących z kolekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, lalki i projekty plastyczne z prywatnego archiwum Tadeusza Wilkosza oraz postaci z autorskiej animacji lalkowej Teresy Puchowskiej-Sturlis pt.: „Leśny Konkurs”, pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

  Wystawę będzie można oglądać do 14 maja 2023 roku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com