wtorek, 5 grudnia, 2023
+

  Na rzeszowskiej Politechnice odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa energetycznego

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w dniach 12 i 13 września odbyła się VII edycja Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.

  Tematem poruszanym podczas dwudniowego spotkania były Bezpieczeństwo energetyczne, transformacja energetyczna, gospodarka wodorowa, morska energetyka wiatrowa oraz energetyka jądrowa.

  Tradycyjnie konferencja rozpoczęła się od wręczenia nagród im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne oraz w Ogólnopolskim Konkursie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd.

  Nagrodę w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za dywersyfikację źródeł dostaw gazu oraz wzmacnianie niezależności energetycznej Europy otrzymał Dainius Kreivys, minister energetyki Republiki Litewskiej. W tym roku została również przyznana dodatkowa nagroda w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za realizację strategicznych inwestycji na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Europy, którą otrzymał Tomasz Stępnień, prezes Gaz-System. Zwycięzcą konkursu dla JST, który otrzymał tytuł lidera Najbardziej Innowacyjnego Energetycznie Samorządu, została gmina Gdynia.

  Pierwszy panel konferencji nosił tytuł „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie”. Jego uczestnicy, wśród których był minister energetyki Litwy i wiceminister energetyki Ukrainy, stwierdzili, że współpraca, zrozumienie i realizacja wspólnych projektów przez państwa Europy Środkowej jest jednym z podstawowych warunków zapewnienia im bezpieczeństwa energetycznego.

  fot. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza

  Kolejny panel konferencji dotyczył kierunków rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Według jego uczestników Polska ma ogromny potencjał intelektualny, naukowy, jak również przemysłowy do tego, aby być wśród państw, które będą liderami w zakresie gospodarki wodorowej. „Na boomie transformacji energetycznej związanej również z gospodarką wodorową powinny powstać w Polsce dwie, trzy potężne firmy technologiczne na skalę światową i myślę, że mamy do tego pełen potencjał” – powiedział biorący udział w panelu Dawid Cycoń, prezes ML System.

  Uczestnicy panelu „Morska energetyka wiatrowa” zwrócili uwagę, że budowa morskich farm wiatrowych pod wieloma względami stanowi wyzwanie dla firm realizujących te inwestycje, ale wymaga ona od nich również wzajemnej współpracy. „W perspektywie naszej inwestycji nie możemy pomijać wojny na Ukrainie i związanego z nim zawirowania na rynku materiałów, ale pamiętajmy, że koniunktura zawsze towarzyszy tak długim procesom inwestycyjnym – powiedział Grzegorz Wysocki, wiceprezes ds. finansowych PGE Baltica.

  Tematyka związana ze źródłami jądrowymi była przedmiotem panelu „Pozycja oraz rola dużej i małej energetyki jądrowej – szanse i zagrożenia dla rozwoju”. Z dyskusji podczas panelu wynikało, że zarówno duże, jak i małe jądrowe źródła energii są podobnie zeroemisyjne jak OZE, a największy wpływ na ich rozwój i stosowanie ma polityka. Zagadnienie to dotyczy zarówno Unii Europejskiej, całego świata, jak i poszczególnych państw.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com