10,4 C
Rzeszów
sobota, 1 października, 2022
+

  Rzeszowskie obchody święta wojska polskiego i 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Polacy uczestniczyli w poniedziałek 15 sierpnia w piknikach i uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego. Nie inaczej było na Podkarpaciu. Wojewódzkie obchody święta odbyły się w rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą.

  Tradycyjnie przed rozpoczęciem wojskowego apelu, w kościele garnizonowym odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Następnie jej uczestnicy przemaszerowali na plac przed pomnikiem generała Władysława Sikorskiego, gdzie odbyła się właściwa część święta. Uczestników wydarzenia powitał dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. Dariusz Lewandowski.

  Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe. Aktu wręczenia w towarzystwie dowódcy „Podhalańczyków” oraz zastępcy dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk. Janusza Leżonia, dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

  Po wystąpieniach odczytano Apel Pamięci, wybrzmiała salwa honorowa oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Obchody zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej SG z Nowego Sącza oraz defilada wojskowa ulicami Rzeszowa, w której uczestniczyli także żołnierze Brytyjskich Sił Zbrojnych. Mieszkańcy Rzeszowa w ramach pikniku wojskowego mogli zapoznać się z wyposażeniem polskiej armii.

  15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -