wtorek, 27 lutego, 2024
+

  UNICEF podpisał z Rzeszowem umowę o współpracy

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rashed Mustafa Sarwar w imieniu UNICEF w środę 29 czerwca podpisał umowę z prezydentem Rzeszowa Na podstawie porozumienia Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci będzie współpracował z miastem udzielając pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. To kolejna organizacja, która pomaga organizować pomoc.

  Od początku wojny w Ukrainie Rzeszów odgrywa szczególną rolę w kwestii pomocy uchodźcom. Szacuje się, że w szczytowym momencie w mieście przebywało nawet 100 tysięcy osób uciekających przed wojną. Jeszcze wiosną pomoc skupiała się przede wszystkim na zapewnieniu krótkotrwałej opieki, noclegu i wyżywienia przed dalszą podróżą. Wielu Ukraińców pozostało jednak w Rzeszowie i teraz rolą miasta jest przede wszystkim zapewnienie im jak najlepszych warunków do życia oraz integracja z lokalną społecznością. W tym celu Rzeszów nawiązuje współpracę z kolejnymi organizacjami, które chcą nas w tym wspomóc. Dzisiaj prezydent Konrad Fijołek parafował porozumienie z UNICEF. Dzięki współpracy miasto otrzyma wsparcie finansowe na pomoc dzieciom oraz ich rodzinom, w tym uchodźcom z Ukrainy. W ostatnich tygodniach z przedstawicielami UNICEF omawiane były obszary działania oraz konkretne plany pomocy na rzecz najmłodszych rzeszowian. Wsparcie skierowane będzie w szczególności do dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Rzeszowie w związku z konfliktem zbrojnym na terenie ich kraju.

  Rashed Mustafa Sarwar, Starszy Koordynator UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce podkreśla, że postawa mieszkańców Rzeszowa oraz jego władz pozostaną na długo w jego pamięci.

  Jestem bardzo szczęśliwy, ze Rzeszów staje się naszym kolejnym partnerem. Pragnę podkreślić, że każde dziecko, które znajdzie się w Polsce, zostanie zaopiekowanie, znajdzie wsparcie ze strony naszej organizacji jak i ze strony miasta. Jestem bardzo zadowolony ze wspólnego języka, który znaleźliśmy z prezydentem. To będzie postawa do długotrwałej współpracy. Rzeszów powoli staje się elementem siatki polskich miast gdzie UNICEF udziela pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nie musimy tworzyć nowych rozwiązań i ścieżek, jesteśmy w ponad 190 krajach, jako duża organizacja wiemy, co mamy robić wspólnie z prezydentem Rzeszowa i jego zespołem

  Rashed Mustafa Sarwar

  W trakcie spotkań poprzedzających podpisanie umowy określono priorytetowe obszary wymagające wsparcia. Mają to być przede wszystkim działania na rzecz ochrony dzieci, edukacji i ochrony zdrowia. Wsparcie finansowe dla miasta wyniesie około 10 mln zł.

  Sytuacja uchodźców stale się zmienia. Część osób wróciła na Ukrainę, inni wciąż chronią się u nas. Jest także spora grupa, która pozostawiła tutaj dzieci, aby były bezpieczne, ale pozostawały jednocześnie stosunkowo blisko domu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie decydują się te osoby, naszym obowiązkiem jest im pomóc. Musimy budować mechanizmy i wdrażać rozwiązania, które sprawią, że będą się tutaj czuli dobrze i bezpiecznie. Pomoże nam w tym współpraca z UNICEF, który wie, jak to robić. Na mocy podpisanej dzisiaj umowy dostaniemy pieniądze na działania, które pozwolą zapewnić dzieciom trochę wytchnienia, zorganizować półkolonie, wydarzenia kulturalne, warsztaty i animacje

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com