9,4 C
Rzeszów
sobota, 1 kwietnia, 2023
+

  Czernihów nowym miastem partnerskim Rzeszowa

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Miasto partnerskie to forma współpracy między dwoma krajami w celu nawiązania lepszej polityki w takich sektorach jak kultura, czy gospodarka. Czernihów jest już szesnastym miastem partnerskim Rzeszowa, z kolei piątym na Ukrainie. W poniedziałek 20 czerwca umowę dotyczącą współpracy tych dwóch miast podpisał prezydent miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek oraz Władysław Atroszenko – mer Czernihowa, ukraiński polityk, zdalnie podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa. Miasto Czernihów dołączyło do Lwowa, Łucka, Iwano-Frankowska i Truskawca – miejsc, z którymi Rzeszów jest związany partnersko od kilku już lat.

  Ustawa dotycząca partnerskiego przyłączenia Czernihowa – miasta leżącego w północnej części Ukrainy do Rzeszowa została zatwierdzona przez rzeszowską radę miasta. Od razu podpisano także umowę o współpracy samorządów z obydwu tych państw. Dzień wcześniej przedstawiciel Czernihowa nie został wpuszczony do Polski przez służby graniczne Ukrainy. Z tego względu umowę dotyczącą współpracy z Rzeszowem podpisał zdalnie. Na spotkanie w Rzeszowie w sprawie porozumienia między tymi dwoma miastami przyjechali jedynie ukraińscy doradcy. Sam mer zabrał głos przez połączenie online.

  Jak mówił mer, Ukraińcy w tym mieście na początku wojny odparli ataki wroga. Rosjanie niestety w ramach zemsty dokonali licznych dramatycznych nalotów i ostrzałów artyleryjskich, które zabiły wielu cywilów, w tym także dzieci.

  Za przyjęciem do Rzeszowa miasta partnerskiego na Ukrainie głosowali wszyscy rzeszowscy radni, którzy byli zgromadzeni na sali sesyjnej. 26 urzędników z rzeszowskiego ratusza zagłosowało pomyślnie za współpracą obydwu miast.

  Podczas spotkania głos zabrał dyrektor Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Kamil Czyż, który podkreślał, że współpraca z Czernihowem będzie szczególna ze względu na duże zniszczenia w tym mieście spowodowane wojną. Ze strony Polski, Ukraina a dokładniej Czernihów otrzyma teraz przede wszystkim pomoc w odbudowaniu miasta po licznych bombardowaniach, zwłaszcza w takim sektorze jak infrastruktura.

  Na koniec spotkania najważniejsi urzędnicy uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu herbu Czernihowa, który został zamontowany na rzeszowskim magistracie razem z innymi herbami partnerskich miast przyłączonych do Rzeszowa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com