sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Już jutro Noc Świętojańska „SłoWIANKI”! Szykuje się niezapomniany, magiczny wieczór!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Noc świętojańska obchodzona jest co roku i wypada w tym roku we wtorek. Miasto Rzeszów przygotowało na tę okazję coś specjalnego. Nie zabraknie starosłowiańskich obrzędów czy koncertów. Inaczej – noc Kupały, jest najkrótszą nocą w roku. Świętu towarzyszy istna magia oraz ludowe obrządki. Prezydent miasta zaprasza z tej okazji na piknik nad Wisłokiem. Nie zabraknie puszczania wianków do wody, czy innych starosłowiańskich, ludowych zwyczajów.  

  Noc Świętojańska to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Na Podkarpaciu inaczej zwane jest Sobótką. W związku z tym dniem, w wielu miejscach w Polsce organizowane są specjalne obchody tego święta. Według pradawnych zwyczajów, świętowanie tego dnia miało przynieść zdrowie i urodzaj. Z obrządkiem Sobótki jest związanych wiele różnych zwyczajów i obrzędów, na przykład różne zabawy przy ogniu, czy puszczanie wianków do wody.  

  Rzeszów także przygotował coś specjalnego w ten wieczór. Fundacja Wielkiej Matki zaprasza na obchody nocy świętojańskiej. Cała impreza odbędzie się 21 czerwca w okolicach Lisiej Góry, a rozpocznie ją o godzinie 16:00 warsztat plecenia wianków razem z warsztatem Motanki i talizmamy. Motanka to ludowa lalka, którą wykonywało się z pociętych przeróżnych tkanin wiązanych włóczką i miała ona szczególne znaczenie. W kulturze starosłowiańskiej stanowiła sakralny talizman o magicznej symbolice.

  Całą imprezę uświetni koncert zespołu Wedymo, który wystąpi dwa razy – o godzinie 19:30 oraz 21:00. Koniecznie ubierz się na biało i zabierz ze sobą dzieci. Na nich także czeka moc atrakcji, w tym różne konkursy, gry oraz zabawy. Podczas imprezy przewidziane są także występy taneczne. Całe wydarzenie zwieńczy widowiskowy pokaz ognia, o godzinie 22:30.

  W trakcie wtorkowych obchodów nocy świętojańskiej będzie można także puścić wianek do wody. Przewidziana jest również nauka korowodów słowiańskich.

  Wszystko sfinansowane jest ze budżetu Gminy Miasta Rzeszowa. Warto zabrać ze sobą koce i drobne przekąski. Zapowiada się magiczna noc. Nie może tam Ciebie zabraknąć!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com