środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Dlaczego warto jeść jagodę kamczacką?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Była znana i uprawiana od wielu setek lat. Ten owoc, wykorzystywany był także w medycynie. Oprócz oczywiście wspaniałych walorów smakowych ma cudowne właściwości zdrowotne. Sezon na jagodę kamczacką przypada na czerwiec. Dojrzałe owoce rośliny nadają się do robienia soków, nalewek, przetworów, konfitur czy dżemów. Będą idealnie smakować z naleśnikami albo z deserami na zimno. Możesz je śmiało mrozić, dodawać do ciast, czy w końcu jeść zaraz po zerwaniu z drzewka. Dlaczego warto zapamiętać ten owoc i objadać się nim cały rok, szczególnie latem?

  Jak wygląda taka odmiana jagód?

  Owoce zaraz po zerwaniu są bardziej podłużne od tej tradycyjnej, okrągłej borówki i smakują też trochę w porównaniu z nią inaczej. Osiągają największą długość do 5 cm. Z kolei jedna ważny do 5 g. Mają ciemnogranatowy kolor. Najlepsze są te dojrzałe jagody, które zbiera się ręcznie. Jej smak można porównać do kombinacji maliny, jeżyny, porzeczki i borówki.

  Jakie właściwości ma jagoda kamczacka?

  Ten granatowy, słodki w smaku owoc ma sporo cennych właściwości również dla naszego zdrowia. Owoc ten posiada w sobie antyoksydanty, które dbają o to, by nasz organizm się za nie starzał. Nie bez powodu nazywana jest więc eliksirem młodości. Oprócz tego wykazuje działanie antynowotworowe, przeciwzapalne, antywirusowe, antyseptyczne, antywirusowe, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwcukrzycowe.

  Jagoda kamczacka zaliczana jest do tzw. superfoods

  Warto zwrócić uwagę na badania przeprowadzone ostatnio na Uniwersytecie Northumbria w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że tę kamczacką odmianę borówki można zaliczyć do tzw. superfoods – superżywności, szczególnie ważnej w diecie sportowców. Jak wynika z badań, spożywanie jej przez biegaczy znacznie poprawiło ich sportowe wyniki. Nie tylko byli lepsi pod względem kondycji, ale też szybsi i  mniej odczuwali zmęczenie pokonaną trasą. Do tego okazało się również, że owoce takie jak borówki, jeżyny, maliny, porzeczki, truskawki czy aronia także należą do superfoods. Wszystkie zawierają ważne dla naszego zdrowia polifenole.

  Produkcja jagody kamczackiej na masową skalę

  Borówki zbierane na masową skalę, na rynek deserowy zrywa się ręcznie, a cały ten proces jest trochę czasochłonny. Na godzinę jedna osoba może zerwać od 2 do 4 kg owoców. Z kolei do soków, win czy nalewek można to robić mechanicznie. Borówek takich używa się również do zabarwienia żywności. Można z niej robić także wino. Nadaje się idealnie do jogurtów, sosów, lodów, ciast, ale też mięs, w końcu sosów. Wszystkie przetwory z nią w roli głównej nie są przesłodzone, a mają przyjemny smak.

  Warto docenić tę odmianę jagód. Przede wszystkim mamy do niej dostęp w naszym kraju. Rośnie w naszym ogródku i wiemy, że po zerwaniu nie jest w żaden sposób chemicznie przetwarzana. Najlepiej jeść ją zaraz po zerwaniu, ale ze względu na krótki okres wydawania owoców, warto robić z niej różne przetwory, albo też mrozić.

  Źródło: Mediaroom PAP

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com