wtorek, 27 lutego, 2024
+

  29 rocznica utworzenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  We wtorek 10 maja w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala  z okazji święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich połączona z obchodami 29 rocznicy sformowania jednostki.

  Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji filmu o podhalańczykach – historii, tradycji i współczesności, zrealizowanego przez żołnierzy – pasjonatów z brygady.

  Po prezentacji, Dowódca 21 BSP, gen. bryg. Dariusz Lewandowski wręczył statuetki „Harnasia” i „Podhalańczyka”, Wojskowe Odznaki Górskie I stopnia (złote), Honorowe Odznaki Pamiątkowe 21 BSP, Ryngrafy Okolicznościowe, wyróżnienia dla Sportowców Roku 2021, oficera, podoficera i szeregowego roku oraz medale dla Zasłużonych Żołnierzy RP III stopnia. 

  Jedną z osób uhonorowanych statuetką „Harnasia”, będącą od wielu lat nagrodą i wyróżnieniem dla osób zasłużonych dla brygady, został Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Jarosław Mika – w dowód uznania i podziękowań.

  Po wręczeniu wyróżnień, odbył się  występ  Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który obejmował zarówno repertuar rozrywkowy, jak i patriotyczno – okolicznościowy. 

  Koncert uświetniła obecność Wicewojewody Podkarpackiego Radosława Wiatra, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Pana Władysława Ortyla, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generała Jarosława Miki, władz rządowych i samorządowych Podkarpacia, władz miejskich, przedstawicieli amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej, żołnierzy i pracowników 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz zaproszonych gości. 

  Podczas uroczystości, głos zabrał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Jarosław Mika. Podczas wystąpienia, Dowódca Generalny podkreślił, ze na podhalańczyków, niezależnie od sytuacji – zgodnie z ich maksymą- można zawsze polegać. Na ręce podhalańczyków, zostały złożone wyrazy uznania  za szybkie i skuteczne działania – w każdych okolicznościach, m.in. podczas usuwania klęsk żywiołowych, pandemii COVID-19 czy w ramach Dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO jako brygada ramowa NATO, tzw. szpica.

  Na koniec, Gen. Mika wyraził słowa najwyższego  uznania dla tych, którzy zdobyli Wojskową Odznakę Górską I stopnia (złotą), organizowaną corocznie przez 21 BSP.

  WOG I stopnia to jedyna, unikatowa odznaka, wymagająca ukończenia kwalifikacji na odznaki: brązowa i srebrną, dlatego jej zdobycie to nie tylko prestiż ale także potwierdzenie swoich umiejętności w zakresie wspinaczki i ratownictwa górskiego, narciarstwa oraz kondycji marszowej. Podczas kwalifikacji, uczestnicy musieli sprostać zadaniom z zakresu ratownictwa górskiego, technik wspinaczkowych oraz pokonać blisko stukilometrową, górską trasę na nartach skiturowych, z dużym obciążeniem, w warunkach zimowych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com