17,9 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  Konferencja wojewody Ewy Leniart na temat znaczenia numeru alarmowego 112

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie odbyła się konferencja wojewody podkarpackiego Ewy Leniart z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112.

  Wczoraj (11.02) o godzinie 10 odbyła się konferencja wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Wydarzenie odbyło się w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie.

  – Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie jest jednym z 17 takich centrów funkcjonujących w Polsce i mających bardzo istotne znaczenie dla systemu bezpieczeństwa wewnętrznego w naszym kraju 

  – mówiła wojewoda.

  fot. materiały PUW

  W 2021 roku na numer alarmowy 112 obsługiwany przez rzeszowskie CPR wpłynęło ok. 849 tys. zgłoszeń, z czego ponad 531 tys. to zgłoszenia niezasadne (fałszywe i anulowane), co stanowi ponad 62% wszystkich zgłoszeń.  

  – Niezwykle istotne jest to, abyśmy zwracali uwagę na prawidłowe wykorzystanie numeru 112, ponieważ jego blokowanie może skutkować tym, że osoba która znajduje się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, na ten numer się nie dodzwoni 

  – powiedziała Ewa Leniart zaznaczając, jak istotne jest upowszechnianie wiedzy o numerze 112, który jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej i służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. 

  fot. materiały PUW

  Jak dodała wojewoda, w ubiegłym roku do poszczególnych służb została przekazana następująca liczba zgłoszeń: Państwowe Ratownictwo Medyczne – 128 120, Policja – 123 377, Państwowa Straż Pożarna – 14 587, pozostałe służby (Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Wodociągowe, itp.) – 41 407.

  W ramach „odmiejscowienia” wewnętrznego systemu powiadamiania ratunkowego, operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsługują także zgłoszenia przychodzące z Polski. W ubiegłym roku operatorzy numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie obsłużyli 37 282 zgłoszeń. Natomiast pozostałe centra powiadamiania ratunkowego przejęły z naszego terenu 15 278 zgłoszeń.

  W 2021 roku w systemie powiadamiania ratunkowego nastąpiła ważna zmiana. Obok zgłoszeń skierowanych do numerów alarmowych 112 i 997, CPR przejęły obsługę połączeń kierowanych na numer 998. Wybierając numery alarmowe 112, 997 oraz 998 dodzwonimy się do operatorów numeru alarmowego 112, którzy na podstawie zebranych informacji zakwalifikują zgłoszenie, a następnie przekażą do właściwych podmiotów ratowniczych i podmiotów pomocniczych, którzy dysponują własne zasoby ratownicze na miejsce zdarzenia.

  fot. materiały PUW

  – Numer alarmowy 112 ma szczególne znaczenie podczas trwającej aktualnie pandemii, gdzie centra powiadamiania ratunkowego stanowiły i dalej stanowią kluczowe ogniwo w kwestii obsługi zgłoszeń dotyczących COVID-19, a pracujący w nich operatorzy numeru alarmowego 112 wykazują duże zaangażowanie oraz rzetelność w realizacji swoich obowiązków służbowych, za co serdecznie dziękuję

  – powiedziała Ewa Leniart.

  Wojewoda, w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, wręczyła wyróżniającym się operatorom tabliczki pamiątkowe jako podziękowanie za profesjonalizm, rzetelność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i codzienne zaangażowanie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -